| anonim_4396 a întrebat:

Placa video geforce 9400GT merge pe Placa de baza Asrock H61M-VG3, 2xDDR3, 4xSATA2, mATX, bulk, SAU pe Placa de baza BIOSTAR H61MGV3, Intel H61, 1155, 2xDDR3, 4xSATA2, mATX, bulk? Nu prea le am, ce trebuie sa aiba in comun placa video cu cea de baza sa imi pot da seama care placa video merge pe o anumita placa de baza? big grin

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, merge, dar placa e foarte slaba. Nu merita acea placa.
Ca sa fie compatibila pe una dintre acele placi, trebuie sa fie o placa pci-e. ADica slotul de coenctare al placii video sa nu fie ca cel din imaginea de sus.
http://img.tomshardware.com/......-cards.jpg
oricum, azi nu se mai fabrica placi pe agp, asa ca ai sanse 99.9% sa alegi ceva compatibil.
Insa sansele sa alegi ceva ok, performant, si nu o panarama is mai mici :))
Ce buget ai pentru noua placa video?

| ExDan a răspuns (pentru sltlp):

Ma interesa ca fapt divers pentru o ruda, dar vad ca esti in tema si te-as mai intreba ceva, spune-mi te rog un procesor bun dual sau mai mare cu socket AM2 sau AM2+

| Me2 a răspuns (pentru ExDan):

Daca poti sa ne spui ce placa de baza ai, numele complet
Downloadeaza programul CPU-z, dupa ce il instalezi dai la mainboard si acolo trebuie sa scrie ce placa de baza ai, doar asa putem recomanda ceva, pentru ca placiile de baza sunt diferite si nu suporta unele procesoare cu TDP (consum) mai mare

| ExDan a răspuns (pentru Me2):

Asus M2N68-AM-SE2

| Me2 a răspuns (pentru ExDan):

Un procesor nou dual core este acesta
http://www.pcgarage.ro/......ox-rev-c3/

Daca vrei ceva mai bun, de ex un quad core > cauta la second hand AMD phenom 955 >noi nu se mai gasesc

| sltlp a răspuns (pentru ExDan):

Nu merita sa mai investesti in am2. E o platforma cam batrana. Daca vrei ceva ok, un am3+ amd fx6300.
Toata afacerea asta cu am3+ si fx 6300 te ajunge uneva la 680 lei. Dar diferenta e ok.
Daca chiar ai de gand sa investesti in ce ai acolo, desi nu merita, orienteaza-te spre un Amd Phenom 2 x4 920 sau phenom 2 x4 940.

| ExDan a răspuns (pentru sltlp):

Dar in care din placile astea 2 ar fi mai bine sa investesc? Placa de baza Asrock H61M-VG3, 2xDDR3, 4xSATA2, mATX, bulk sau Placa de baza BIOSTAR H61MGV3, Intel H61, 1155, 2xDDR3, 4xSATA2, mATX, bulk?

| sltlp a răspuns (pentru ExDan):

Ai idee ca trebuie sa schimbi si procesorul si ram-ul si toate cele dupa, da?
Eu recomand, un mic efort la asa ceva: http://bit.ly/16zkIGl
Totusi, placa de baza=alt pc. Zi ce buget ai, si te ajut cu o cinfiguratie, ca sa iasa ceva echilibrat. Daca nu e echilibrat, o sa fie rau(gen: de ce nu merge x si y).