| xyzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Placa video Gigabyte GeForce GTX 650 OC 1GB DDR5 128-bit sau Placa video Sapphire Radeon HD7770 GHz Edition 1GB DDR5 128-bit? Pun aceasta intrebare doar din pasiunea mea de a invata cate ceva.

8 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Eu m-aș duce pe nVidia GTX 650, deși unii zic că Radeon HD 7770 e cu 1% mai bună.

Poți verifica și tu pe www.cpubenchmark.net, doar intră la plăci video. Te poți baza pe el (în 99% din cazuri cred).
Încearcă totuși să mai pui niște bani și să iei o placă video mai bună (nu că pe asta nu ți-ar merge orice joc pe maxim). Caută primul GTX pe 192 biți.

http://www.intend.ro/vc-evga-nvidia-gtx650ti-1gb-boost-01g-p4-3655-kr/

Recomand și placa asta :
http://www.intend.ro/vc-asus-amd-hd-7850-hd7850-dc-1gd5/

Desigur, știu că e mai scumpă, dar merită.

| Gabi05 a răspuns:

Du-te pe hd7770 fiind net superioara oricarui gtx650.
Gtx650 e la nivelul unui hd7750 1gb ddr5 care e mai slaba cu 10% ca un hd7770.

gtx650 e mai scumpa doar pentru ca ofera cuda si physx, elemente care nu sjuta in gaming.

Deci in concluzie hd7750 1gb ddr5 e mai buna sau egala cu un gtx650 2gb ddr5 care e mai slaba ca un hd7770.

| Gabi05 a răspuns (pentru Gabi05):

Lool numai fani nVIDIA mai sus. nVIDIA e mai buna caradeon.Pun pariu ca nu aveti habar ce ofera nVIDIA fata de radeon.
Unu e cu busul%parca busul aduce performanta
altul e cu arhitectura lui de la alte firme.
altul e cu nVIDIA e peste amd.
Copilasi nVIDIA sta mai prost cu driverele decat radeon.
Amd aduce plus de performanta cu driverele aparute fata de nVIDIA care o dau din bine in prost.

| Jackster a răspuns (pentru Gabi05):

O avea AMD forta bruta (pixel fill rate, shader units), dar daca nu e bine folosita si bagata intr-o arhitectura foarte buna degeaba o are.
In majoritatea testelor nVidia castiga, mai ales cu ultima serie 700 care e cu totul peste AMD.
Dar asta nu inseamna ca sunt diferente uriase intre marci.

| Gabi05 a răspuns (pentru Jackster):

Eu nu ma refeream la seria gtx700, acolo da, nVIDIA castiga, dar intre gtx650 si hd7770 e evident ca hd7770 castiga din toate punctele de vedere.

Oricum apare radeon 8k, sa vedem ce poate.

Uite un benchmark intre cele doua.

http://www.anandtech.com/bench/Product/536?vs=681

Si aici

http://www.tomshardware.com/......gddr5.html

Si sa nu spui ca anandtech e fake sau ca e facut de unii absenti in domeniul it-ului ca incep sa rad.

| Jackster a răspuns (pentru Gabi05):

Eu am o parere despre benchmarkurile sintetice, si la CPU si la GPU. Nu au nicio relevanta atata timp cat performanta in sine in jocuri conteaza.

Oricum da, HD 7770 castiga.

| Gabitzu246 a răspuns:

GTX 650, dar daca poti sa achizitionezi varianta ASUS nu Gigabyte, cea de la ASUS are o arhitectura mai buna si este mai rezistenta.

| BlackBoyHD a răspuns:

GTX 650 placile nVidia sunt mult mai bune decat ati radeon. eu am o nVIDIA geforce gts 450 1gb ddr3 si cu 4GB ram ddr3 si un procesor Intel core i3 quad-core 3.06 GHZ imi merge orice joc si pc-ul perfect!