| anonim_4396 a întrebat:

PlayStation 3 sau Xbox 360? Care a aparut primul? De ce PS3? De ce Xbox? PS 3 stiu ca se conecteaza la TV, dar Xbox? Care are controller mai bun? Pe care apar jocuri mai repede si mai ieftine? La Xbox trebuie sa plates sa joc Multiplayer? :\. Dau Fundoi!

Răspuns Câştigător
| SpawNury a răspuns:

Le detin pe amandoua [xbox/ps3]. Am cumparat GTAV pentru xbox360 crezand ca are grafica mai buna ca ps3, era ok, jocul avea fps drop care imi testa nervii, si jocul ducea MAXIM 28 fps, doar peste ocean am vazut ca duc 30 fps. Un prieten a cumparat jocul pe PS3 si l-am imprumutat pentru o seara, si wow. Jocul ruleaza perfect, intr-adevar scade la 24-26 fps la locuri unde-s multe masini, case, copaci etc. Dar nu am avut niciun fps drop, si am dus 30 fps constat [cu exceptia ce am zis mai sus]. Grafica nu difera DELOC fata de xbox360, si da, imi pare rau ca am cumparat jocul pe xbox360, acum trebuie' sa-l cumpar si pe ps3, ca-i mult mai peste xbox. Singurul + pe care il avea xbox-ul, era controller-ul, pana am cumparat un controler exact la fel pentru ps3. [Gasesti pe eMAG, e in jur de 180 lei]. La xbox trebuie sa platesti functia online, da. Dar nu mi se pare foarte scump, 60 euro pe an, ar veni 5 euro pe luna. Dar de ce sa nu-ti cumperi un joc cu 60 de euro cand poti sa-l joci online FREE si sa dai banii degeaba, nu? Jocurile apar cu cateva zile diferenta si preturile nu-s foarte diferite decat cu 10/15 lei.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ambele merg conectate la tv :)).
Teoretic xbox are un controler mai bun(mai apreciat), dar acumd epinde si ce te joci. Pe ambele apar jocuri la fel de scumpe si la fel de repede.
Da, pe xbox platesti multiplayer-ul.
Un avnataj la ps3 e dat de exclusivitati(jocuri NUMAi pe ps3, nici pe pc, nici pe xbox, nici pe nimic altceva.) si partea buna e ca sunt cu tona, si au o grafica si majoritatea si o poveste foarte buna(vezi the last of us sau beyond two souls ).
Toata lista de exclusviitati: http://en.wikipedia.org/wiki/Category:PlayStation_3-only_games

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Dar la grafica castiga Xbox nu?

| castigator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps3-ul!

| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Dupa parerea mea xbox-ul are controller-ul mai bun insa diferenta dintre cele doua nu este foarte mare.

Legat de plata, se poate sa il modezi si sa bagi si jocuri piratate. Citeste aici http://bit.ly/19aMjm6 si parerile celor care folosesc xbox, ca sa iti faci o idee mai buna.

| ITMania a răspuns:

Xbox se conecteaza la masina de spalat.
Normal ca tot la TV se conecteaza si el, ca orice alta cosola.

Jocuri ieftine si scumpe sunt pe ambele, de regula acelasi joc are acelasi pret pentru ambele.

Eu unul as alege Xbox 360 doar pentru controller`ul de care nu te vei mai dezlipi, se muleaza perfect dupa mana:

| Dragunov5767 a răspuns:

Eu as alege playstation 3, ps3 cred ca a aparut primul si ps3 deoarece are exclusivitatile mai fain cum ar fi god war, the last of us, heavy rain, beyond two souls etc. la xbox multiplayerul se plateste odata la un an pe ps3 nu, ps3 are blu ray si controllerul mult mai la indemana, si pe ps3 au promis sau se zice ca vor scoate jocuri care sa fie la moda pana in 2016 dar vedem, anul asta ies cele mai faine jocuri iar la anul jrpg sau pur si simplu rpg deci ps3 mai bun decat xbox