| maria1417 a întrebat:

Pls help...am si eu o problema. mi-am luat casti cu microfon dar nu merg bagate decat in sloturile din spate ale unitatii, in cele din fata nu. iar la boxe am iarasi doua sloturi: unul este pentru casti ca arata desenul lor si pe celalalt scrie input, probabil pentru alte dispozitive.doar ca daca vreau bag castile si microfonu in sloturile de la boxe merg dar cand bag si microfnu nu mai merg nici castile nici microfonu.stie cineva ce as putea face sa mearga si in cele din fata la unitate sau la boxe? pentru ca in spate trebuie sa scot mereu boxele si sa bag castilesad

4 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Ceva punctuatie ar fi ajutat la intelegerea intrebarii. De ce nu merg bagate in fata? Nu merg, adica nu se aud castile/nu functioneaza microfonul, sau nu merg in sensul ca nu intra mufa in conector? Daca boxele nu au conector pentru microfon (si de obicei nu au, ci doar pentru casti), nu ai ce face cu boxele. De ce nu poti folosi conectorul din spate?

| Kattan a răspuns:

Nu are legatura cu driverele. Mai repede cred ca, conectorii audio din fata nu sunt conectati. Desfaci carcasa, si de la conectori ar trebui sa plece un cablu. Daca il conectezi la placa de baza, o sa-ti mearga pe on-board; daca ai placa audio separata, si vrei sa-ti foloseasca acea placa, verifica daca ai conector pe ea. Verifica manualul placii de baza inainte de a conecta; vei gasi locatia conectorului pe placa. Mufa arata asa: http://www.diy-computer-build.com/......r_wire.jpg

| Dragosmarian a răspuns:

Problema e ca nu ai updatate driverele din fata cele de microfon,casti si usb ca nici la mine nu merg castile, microfonul, usb din fata

| maria1417 explică:

Intra in conectori dar nu ii recunoaste calculatorul. Le pot folosi pe cele din spate doar ca trebuie scoase mereu castile si bagate boxele