| RaYzen7 a întrebat:

Poate afecta viteza internetului cablul care intra în PC si router? (Ma gandesc dacă una dintre mufe e deteriorată sau în cablu ar putea fi ceva fir rupt sau îndoit îl am de ceva ani)?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Normal că afectează.
Sunt diferite categorii:
Cat 5
Cat 5a
Cat 6
Cat 6a
Cat 7
Cat 7a
Cat 8
Dacă spui că îl ai de câțiva ani, presupun că e din categoria 5-6.

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Da. Eu am viteza 500Mbps. La 10m distanta cu cablu cat5e aveam viteza sub 400Mbps. Cum am pus cablu cat6 am atins 500Mbps. In mod normal trebuia sa mearga bine si cel de cat5e, dar la mine nu a mers. Cablul de cat6 e mai gros, are firele mai rasucite, separate printr-un separator de plastic si se comporta mai bine.

| kevin9 a răspuns:

Da