| Rusu_Flavius_2000 a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna cum se numeste mufa de antena de la tv? Ma refer la televizoarele vechi, alb negru. Vreau sa cumpar un adaptor de la hdmi la mufa de antena si nu stiu sigur daca e bun. Cred ca se numeste bnc, dar nu stiu sigur.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Mufa de antena a unui TV primeste semnal de radiofrecventa modulat cu semnal video in forma analog sau digital.
Daca TV-ul e alb/negru, semnalul video modulat peste semnalul de radiofrecventa e analog nu e digital.
Daca vreau sa transmit la un tv semnal video hdmi preluat de la o placa video sau de la un tvbox, tv tuner, tableta, laptop, PC la un tv alb/negru, deci semnalul video sa fie modulat peste un semnal de radiofrecventa care sa fie receptionat de tunerul tv alb/negru cred ca trebuie ceva de genul asta
https://www.emag.ro/......D3S74GBBM/

Rezolutia HDMI e mai mare decat rezolutia imaginii analog modulata peste un semnal de radiofrecventa si se va vedea o imagine blurata, cu mai putine detalii decat cea HDMI

La pretul asta se poate cumpara un televizor care e si color si care afiseaza mai bine imaginea HDMI sau un monitor daca e sa redea doar semnal HDMI (monitorul in general nu reda sunetul si trebuie boxe active separate).

| Rusu_Flavius_2000 explică (pentru halogen001):

Multumesc, de asta am nevoie! Trebuie sa pun asta pe un TV alb negru romanesc, din comunism la un proiect la istorie.

| halogen001 a răspuns (pentru Rusu_Flavius_2000):

Cu placere!

9 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Arunca televizorul ala, iesi mai ieftin.
Se numeste chiar mufa antena tata.Bnc este altceva.
Ca sa transformi un semnal video audio de la hdmi in semnal compatibil cu intrarea de antena a unei vechituri este cale lunga.

| Rusu_Flavius_2000 explică (pentru Panamax):

Ai dreptate, dar din pacate am nevoie de tv.ul vechi, alb negru din comunism la un proiect la istorie pe care sa pun ceva film

| Panamax a răspuns (pentru Rusu_Flavius_2000):

Pui un tv Led si dai culoarea la minim si se vede alb negru.
Tv-urile alb negru care inca mai functioneaza sunt foarte putine.
Candva am lucrat in service R-tv si stiu despre ce este vorba.
Singura varianta este cea oferita de Halogen daca vrei sa folosesti un tv vechi.

| FantasyBoy a răspuns:

Nu exista un asemenea adaptor, HDMI e un port cu semnal digital, prin mufa aceea de antena trecerea semnal videocompozit, analog. Pentru ce doresti tu ai nevoie de un modulator cu intrare HDMI si iesire videocomplex (daca nu doresti si sunet) sau videocompozit (cu sunet). Ceva de genul asta:
https://www.emag.ro/......D0T7GKBBM/

| Rusu_Flavius_2000 explică (pentru FantasyBoy):

Mulțumesc! Si este adaptor de la CVBS L R la cablu de antena normala? Nu stiu cum sa caut pe internet.

| PainTech a răspuns (pentru Rusu_Flavius_2000):

Nu o sa gasesti asa ceva.
Ce ai vrea mai exact sa faci? Explica mai pe larg ideea.
Care ar fi intrarea si care ar fi iesirea?

Cablul de la antena e un cablu coaxial, mufa de la el se numeste mufa F (sau mufa COAX)

| Rusu_Flavius_2000 explică (pentru PainTech):

Multumesc pentru raspuns!