| Alexandru_Sisoe_1996 a întrebat:

Poate cineva sa ma ajute, cand joc un joc care forteaza putin procesorul laptopul se incalzeste si se inchide, imi poate spune cineva de ce si daca se poate sa opresc senzorul respectiv sau ceva in genul?
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Siguranta despre care este vorba,nu este o siguranta pe care o poti scoate.
Cand procesorul, sau alte componente-cum ar fi placa video, ajunge la o anumita temperatura, de obicei, peste 80 de grade celsius,calculatorul intra in protectie,si se opreste,pentru a impiedica arderea componentelor respective,deci,nu poti sa scoti nimic,ca sa poti preveni oprirea computerului.pur si simplu se opreste si gata. poti schimba setarile din bios,dar in scurt timp,vei ramane fara calculator,deoarece,datorita temperaturii,se vor arde procesorul sau alte componente.
cel mai bine e sa renunti la jocuri sau la aplicatii care solicita prea mult componentele,si mergi la un service sa -l curete de praf si,eventual sa-i schimbe pasta termoconductiva,dupa care,daca tot la fel e situatia,verificati temperatura componentelor cu programul speed fan si, eventual schimbati setarile din bios, daca sunt prea mici, sau, reseteaza biosul(scoti bateria timp de 30 de secunde).
daca laptopul il ai de mai mult de 5-6 luni, cu siguranta, e plin de praf si trebuie curatat coolerul si orificiile de aerisire.

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Poti din BIOS, dar mai bine nu, pentru ca in timp se duce din cauza temperaturii, nu se opreste el asa de nebun si face asta pentru a te tine pe tine mai mult laptopul.
Daca vrei sa se incalzeasca mai putin cand te joci tine-l pe birou, piciorusele din spate sa stea pe marginea unei carti sau ceva ca sa aiba ventilatie, si sa nu uiti sa cureti radiatoarele de praf!
Daca vrei ceva mai comod si frumos, cumpara-ti un cooler, ai aici cateva modele, chiar ajuta, tata asa are la laptop. http://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook

| skama18 a răspuns:

Am si eu un HP care face la fel...am fost la un specialist si m-i-a spus ca e o siguranta contra supraincalzoro. si inca o chestie laptopul nu e pentru jocuri. daca vrei sa joci cu adevarat ia-ti un desktop supraventilat si nu o sa ai probleme

| Alexandru_Sisoe_1996 explică (pentru skama18):

Si unde e siguranta aia? s`o opresc dracu x_x

| skama18 a răspuns (pentru Alexandru_Sisoe_1996):

Nu se poate scoate...iti recomand un cooler sau o masuta pentru laptop cu ventilatie buna..gasteti si cu 50 60 lei o masuta pe care o bagi direct in priza si iti raceste bine, eu am folosit o asemeanea masuta pe post de aer conditionatlaughinglaughing