| Wehrmacht a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice cum functioneaza o camera digitala? Nu ma intereseaza cum face pozele, ma intereseaza cum vede.Adica ce se intampla intre senzori si display.Cum se formeaza imaginea si care sunt componentele care o fac?

5 răspunsuri:
| MateiSebastian a răspuns:

Senzorul fotografic este format din o mulțime de diode fotosensibile. Acele diode, odată ce au fost expuse la lumină, ele produc un curent electric în funcție de intensitatea luminii ce cade pe senzor.
De obicei pentru senzori se folosește un filtru Bayern aplicat pe fiecare pixel ( https://www.google.be/......ps?/search ).
Acel curent electric este apoi trimis în senzorul de imagine care procesează toată informația și formează o imagine. Imaginea este trimisă în " buffer" și apoi înregistrată pe cardul de memorie. Imaginea este citită de pe card și afișată pe display cu ajutorul unui software.

| Wehrmacht explică (pentru MateiSebastian):

Si nu mi-ai raspuns mai la nimic.Am zis ca nu ma intereseaza cum face poza ci doar cum vede.

| MateiSebastian a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ce ar trebui să însemne asta? Cum " VEDE"?
Imaginea se formează pe senzor cu ajutorul unui obiectiv fotografic; imaginea formată fiind reală și dreaptă.
Și mai sus am explicat cât de cât acest lucru, în afară de partea cu obiectivul fotografic.

| Wehrmacht explică (pentru MateiSebastian):

Aprinde o camera digitala.Acu' vezi cum "vede"?

| MateiSebastian a răspuns (pentru Wehrmacht):

Dacă te referi la Live View, atunci imaginea se formează in același fel. De pe senzor, este trimis un stream LIVE către procesorul de imagine, apoi printr-un software imaginea este randată pe display în timp real; Lămurit?