| anonim_4396 a întrebat:

Portocala ingalbeneste dintiiworried?

Răspuns Câştigător
| madalicious a răspuns:

Sunt multe lucruri care ingalbenesc excesiv dintii, dar printre ele nu se enumera si portocala. Factorii daunatori sunt astia: tigarile si cafeaua, medicamentele luate excesiv, de exemplu tetraciclina, innegreste dintii copiilor, si fluorul folosit excesiv poate provoca aparitia unor pete pe dinti, si ceaiul negru, si coca cola, vinul rosu, afinele, murele, zmeura+ o igiena orala incorecta.

Dar portocala nu ingalbeneste dintii. In niciun caz. Poti manca linistita cate portocale vrei, dar ai grija sa nu te doara dintii de la acid.

11 răspunsuri:
| moldovianu a răspuns:

Nu, doar tii sparge!big grinD

| smartalogu a răspuns:

Nu, din contra, ii albeste. Contine acid citric care albeste dintii.

| veronica a răspuns:

Binenteles ca nu numai nespalatul pe dinti poate sa-i ingalbeneasca si tigara

| Tweetymrrr a răspuns:

Nu.Nu are cumwinking. Nu distruge smaltul si nici nu-l ingalbeneste!

| RUMBURAK a răspuns:

Nu. Tutunul face asta!

| denise89 a răspuns:

Nu,dar ai grija sa te speli dupa o ora dupa ce ai mancat portocale, deoarece acidul ramas pe dinti il vei introduce direct in pulpa dentara si e recomandat sa te clatesti doar cu apa.

| Adina_3463 a răspuns:

Nici vorba.alimentele care pateaza dintii sunt cafeaua, vinul, tigarile, sucurile gen cola.fructele nu ingalbenesc dintii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. este un fruct acid
si mandarinele mai ingalbenesc dinti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU.Nu are cum deoarece nu are colorant artificial! doar el poate pata dintii si sa-i coloreze! deci nu nu poate pata!

| anamaria917 a răspuns:

Doemne nu portocala nu are colorant artificial in ea si colorantul natural nu poate pata dintii si poate ca doar hainele ca de exemplu cireasa sau da si prtocala

| AlexandruExtrem_6912 a răspuns:

Normal ca nu...:d