| Derosa a întrebat:

Pot da resetare setărilor din Bios? Adica sa fie exact cum erau din fabrica. Am umblat acolo si cred ca a afectat ceva pentru ca acum calculatorul mi se închide chiar dacă sunt pe el, sau e posibil sa fie de la altceva?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alege la iesirea din BIOS "Load Setup Defaults" si apasa tasta "Enter".
Toate setarile BIOS vor reveni automat la cele de fabrica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sigur ca da. Despre ce hardware discutam? Tu cand umbli "pe acolo" nu te uiti pe net macar sa vezi ce treaba au chestiile pe care le schimbi, sau dai cu banul? Cauta Factory defaults sau ceva de genul asta (in functie de bios se poate numi putin altfel).

| Derosa explică (pentru GabiDumitrescu):

Windows 7

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Derosa):

HARDWARE! Windows tine de soft. Oricum, ce a zis NLS s-ar putea sa se aplice.

| NLS a răspuns:

Load BIOS Defaults
LOAD Factory Defaults
(la ambele intrebari răspunzi apăsând tasta: y )

Formularea difera puțin în funcție de modelul bios ului.

| NLS a răspuns (pentru Derosa):

Da, apasă pe Load Setup Defaults, și răspunzi apoi cu tasta y

Iar dacă tot asa face, verifica temperatura, (chiar dacă nu ai modificat nimic în bios)

Zgomote ciudate nu face? În special vajait specific de ventilator?

| Derosa explică (pentru NLS):

Ba da, se aude un zgomot, mă gândesc că e racitorul, nu?

| Derosa explică (pentru NLS):

Mâine nu e cu tasta y, am dat pur si simplu enter apoi am dat iesire si salvare este corect?

| NLS a răspuns (pentru Derosa):

Când resetezi setările bios ului, mereu te întreabă dacă ești sigura ca dorești, și într o paranteza apar un "y" și un "n".
Asa ca tu o sa apeși tasta y.
Și abia apoi ieși (și salvezi modificările tot cu un y.)