| Noah4823 a întrebat:

Pot inlocui windows cu un alt program de genul? Daca da, ce programe mai stiti?

7 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Da.
Nu e program, e sistem de operare, ca si windowsul de altfel.
Altele ar fi, Linux, Mac OS, Ubuntu.

| stlucian a răspuns:

Linux,ubuntu sau mac si bineinteles android dar acesta e doar pentru mobile dar de poate instala si pe PC.

| Radu284 a răspuns:

Daca prin "alt program de genul" te referi la un alt sistem de operare, da, sunt multe variante de Linux, si chiar *BSD care pot fi folosite.

Ti-as recomanda Mint Linux: http://www.linuxmint.com/

| SouLIce a răspuns:

Poti incerca linux dar nu cred ca iti va place

| Noah4823 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, toate au fost super ok! Daca puteti si nu cer prea mult ati putea sa-mi faceti un mic "Linux Mint VS Windows" Sau mai ok sa-mi explicati cate ceva despre Linux.

| Iulian743 a răspuns:

Da poti si windows-ul nu este un program ci un sistem de operare.Il poti inlocui cu Ubunutu, Solaris, iOS, Mac OS etc.

| Rboggyz a răspuns:

Poti inlocui sistemul de operare Windows cu o varianta de Linux. Exista insa cateva dezavantaje. In primul rand, programele nu mai sunt aceleasi, insa le poti folosi printr-un virtual engine, si anume programul Wine (nu foarte complicat). Driverele in general nu mai trebuiesc instalate, insa instalarea acestora separata se face prin comanda manuala (gen command prompt din Windows) sau prin instalarea lor ca pachete. Un principal avantaj ar fi faptul ca nu sunt virusi pe aceasta platforma. Iti recomand cu caldura Debian, Ubuntu sau Mint. Eu le-am folosit personal pe toate 3 si am ramas placut impresionat de ele happy