| XkkOOjs a întrebat:

Pot instala windows-ul de pe un card folosind card reader-ul pe post de stick?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca cu programul Rufus. Daca nu-l recunoaste inseamna ca nu merge.

| AndreiGabi a răspuns:

Eu am windows pus pe un mp3 laughing.
Card reader-ul probabil e pe usb...nu vad ce nu ar merge. Cum a spus si Salontanul, daca gasesti un program pentru asa ceva ce ti-l recunoaste... Eu foloseam WinToFlash.
Chiar instalez windowsul dintr-o alta partitie laughing, fara cd sau altceva.
Bafta!

| XkkOOjs explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. O sa imi iau un dvd si o sa il fac.

| Jipa95 a răspuns:

Nu, este imposibil. Ai nevoie de un stick de momorie, un dvd sau cd, in nici un caz carduri micro sd sau alte periferice.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Pentru a instala sistemul de operare de pe cd/dvd trebuie sa fie bootable, pentru un stick usb exista soft care il face bootable, pentru card reader nu am auzit sa existe vreun program care sa-l faca bootable. Nu cred ca ai sanse, cum il faci bootable?

| shannygelu a răspuns:

Nu merge de pe card chiar daca pui windowsul pe card el nu o sa poata instala pentru ca un calculator laptop din bios este programat sa booteze de pe dvd sau de pe usb nu de pe card reader apoi chiar daca ar fi asa ceva nu ar putea instala deoarece nu ar recunoaste fisierele intrucat dupa ce formatezi nu mai este instalat card redear pe pc deci nu ar recunoaste fisierele deci nu se poate

| Gu4rdi4n a răspuns:

Poti sa instalezi fara nici un fel de probleme. Trebuie doar sa ai o placa de baza care suporta bootarea de pe un removable storage. Gasesti aici un tutorial cu toti pasii pe care trebuie sa-i urmezi: http://www.groovypost.com/......ash-drive/

| IAlbertooI a răspuns:

Nu, nu poti. Doar de pe un CD sau DVD care e bootable. Cu stickul mai poti dar e mai complicat trebuie sa faci stickul bootable mai intai.