| AlexMC a întrebat:

Pot pune un procesor
Intel® Core™ i3-2120 Processor
(3M Cache, 3.30 GHz)
cu Memorie Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu (Red)
Ms pentru raspuns!!!

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Pai ce placa de baza ai? trebuie sa fie pe soclu 1155 happy memorii poti pune si de 2000Mhz, sistemul va functiona insa la frecventa de 1333Mhz frecventa nativa a lui i3 2120 sandy bridge.

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Si ma rog de ce vrei memorii cu ecc? oricum nu o sa poti folosi facilitatea ecc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Totul DEPINDE de placa de bază pe care o ai!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur, doar ca memoria o sa iti mearga la 1333 (fix ceva de genul asta am eu, un i3 2120 cu un kit Kingston HyperX Genesis 1600 CL9, pe o placa de baza cu B75 - ga-b75m-d3v).

| AlexMC explică (pentru GabiDumitrescu):

Citeste mai sus "Asa ca i-au acest procesor Procesor Intel® CoreTM i5 3550 IvyBridge, 3300MHz, 6MB, socket 1155, Box."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu depinde de procesor daca poti pune sau nu un tip de memorie sau altul, ideea e ca placa de baza sa suporte tipul de ram pe care vrei sa il introduci in configuratie, in ceea ce tine de procesor functioneaza aproape cu orice tip de ram atat timp cat aceasta il ajuta!

| SinfulDesire a răspuns:

Vezi daca processorul are frecventa pentru rami

| AlexMC explică:

PLaca de baza e Asus si suporta memoriile de 8 gb si 1600 MHz, si Intel core i3, i5, i7. La mine problema este ca procesorul i3 prezentat are frecventa prea mica de 1600 si nu se poate folosi bine de toti ramii. Asa ca i-au acest procesor Procesor Intel® CoreTM i5 3550 IvyBridge, 3300MHz, 6MB, socket 1155, Box. Oricum mersi de raspunsuri. Configuratia calculatorului (facuta de mine ) : 1 Sursa Raidmax 500W, 8cm fan, Retail 109.99 Lei
1 HDD Western Digital Blue, 500GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3 299.99 Lei
1 Pasta termoconductoare Arctic Silver Ceramique 2, 2.7g 18.99 Lei
1 Placa video ASUS nVidia GeForce GT210, 1024MB, GDDR3, DVI, HDMI, PCI-E 145.99 Lei
1 Cooler Procesor Zalman CNPS-9300-AT 59.99 Lei
1 Memorie Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu (Red) 239.99 Lei
1 Placa de baza Asus P8H61-M LX3 Plus R2.0, socket 1155 199.99 Lei
1 Ventilator Arctic Cooling F12, 120 x 120 x 25 mm 26.99 Lei
Subtotal: 1101.92 Lei
Taxa transport: 0, 00 Lei
Total: 1.101,00 Lei
plus procesor 910 ron

| AlexMC explică (pentru AlexMC):

Configuratia vreau sa o folosesc la editare video. In Sony vegas, after effects >winking vi se pare bun pentru asa ceva?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexMC):

Configuratia e dezastru, iata de ce (in ideea ca vei face editare video, ceea ce se traduce prin timp indelungat in full load, necesitati peste medie pe partea de CUDA, nevoie de viteza la lucrul cu HDD-ul, altele):
1. Sursa e praf.
2. HDD-ul e pulbere (16MB buffer?). Daca nu RAID sau un Velociraptor ceva, macar, atunci un SSD+HDD ar fi brici, sau doar un SSD mai mare si un HDD extern pentru stocare.
3. Placa video e o gluma. Decit mizeria aia, mai bine folosesti IGP-ul...
4. Glumesti cu placa aia de baza?

| TraceurAlexx a răspuns (pentru AlexMC):

1 - sursa este o pocnitoare.
2 - HDD l-ai ales bine.
3- nu iti trebuie pasta termoconductoare, coolerul de la procesor are deja pasta aplicata pe el.
4 - placa video aleasa de tine este foarte slaba. Cea integrata in procesor este mai buna decat ea.
5 - nu iti trebuie cooler aftermarket daca nu faci OC. Cel de la procesor se descurca foarte bine.
6 - memoriile sunt ok.
7 - placa de baza are chipset H61 care este pentru Sandy Bridge, iar tu vrei procesor Ivy bridge. Pentru ivy cel mai indicat este chipsetul B75.

Cel mai bine ar fi sa zici care este bugetul maxim pe care il ai si o sa te ajut cu o configuratie echilibrata.

| AlexMC explică (pentru TraceurAlexx):

Contacteaza-ma la adresa de YM! : wwe_alexx@yahoo.combatting eyelashes

| AlexMC explică:

Deja am cumparat componentele!sad dar fara procesor procesor