| Ovidiu a întrebat:

Pot recupera un fisier daca l-am sters din pc, si din cosul de reciclare?

8 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Sansele de recuperare a unui fisier sunt una cate una spulberate de conditiile de mai jos:
- fisier-ul se afla pe aceeasi partitie cu cea a sistemului de operare;
- fisier-ul continea date binare;
- fisier-ul avea o dimensiune sub 1MB.
- timp-ul scurs de la stergerea accidentala este de peste o ora.
- pe partitia gazda au fost scrise fisiere mai mari decat 5MB si spatiul liber pe disk mai mic decat 5GB

Proces-ul de stergere propriu zis nu este asa cum pare la prima vedere. El va continua sa existe fizic in HDD pana cand alte date noi (fisiere) se vor scrie peste. Fapt-ul ca "dispare" este din cauza ca este sters Link-ul din MBR spre acel fisier. MBR este ca un cuprins al unei carti, ca o strigare de catalog a unui HDD. Daca nu mai exista in catalog nu-l mai considera fisier, ci doar spatiu liber. Acest lucru insa virtual el continuand sa existe(fisier-ul), dar asa cum am zis, pana cand la un moment dat se va sterge prin suprascriere. In alta ordine de idei un fisier nu este scris cursiv pe disc. Asa ar fi ideal dar in realitate lucrurile nu stau asa. Un fisier mai lung va fi scris de exemplu pe fiecare "pagina" cate ceva. De ce? Se intampla asa din cauza stergerii de fisiere care lasa goluri si microprocesor-ul HDD le umple din nou. Asta inseamna scriere fractionata, si deci si mai multe sanse ca un fisier sters sa fie compromis. E suficient un pasaj sa fie afectat ca sa nu-l mai poti recupera.

PS: sansele sunt infime.

| shnako a răspuns:

Descarca TuneUp Utilities 2011. Acolo ai un program, TuneUp Undelete. Daca hardul tau nu a suprascris peste unde era fisierul, il va gasi. Totusi, nu sunt foarte mari sansele, mai ales daca ai mai facut operatii cu fisiere in ultima vreme.

| gabi45 a răspuns:

Cum sa-l mai recuperi daca ii sters din pc candeste si tu un pic

| stef87 a răspuns:

Cosul de reciclare e ultimul loc unde mai poti gasi un fisier dupa ce l-ai sters. Odata sters si d-acolo, adio!

| LilCrisspy a răspuns:

Un fisier, nu.un program instlat da! programe instalate si sterse le poti gasi in add or remove... din control panel happy

| Orbithh a răspuns:

Daca le-ai sters si din PC si din cosul de reciclare inseamna ca nu ai avut nevoie de acel fisier.NU?laughinglaughinglaughing

| Novacescu_Dumitru_J_1949 a răspuns:

Cu recuperez un semn de cartepiergut ieri sau azi