| i0nutz555 a întrebat:

Pot sa conectez doua harduri deodata? unul sata si unul ide?

Răspuns Câştigător
| pcmhz a răspuns:

Verifică în BIOS să nu fie activată opţiunea RAID, vezi ca HDD-ul pe IDE să nu fie primul în opţiunea de boot.

3 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Poti conecta hdd -uri cate iti permite placa de baza(nr de sloturi).

| pcmhz a răspuns:

Dacă ai pe placa de bază conectori SATA şi IDE, le conectezi normal, fiecare în slotul respectiv. Plăcile recente au renunţat însă la conectorul IDE, în cazul ăsta doar cu un adaptor IDE-to-SATA http://www.price.ro/preturi_gembird_sata-ide-2_441711.htm

Dacă nu îl recunoaşte pe cel IDE, trebuie să intri in BIOS şi vezi să fie activat controller-ul IDE şi AUTO Detect la HDD.

| i0nutz555 explică (pentru pcmhz):

Am hdd cu conector ide, iar acum vreau sa le pun pe amandoua si da am conectori sata doar ca atunci cand il conectez pe ala sata si este conectat si hdd ide deschid pc imi apare ceva scrie detecting array si se incarca dar am asteptat si nu se intampla nimic.