| 8paulica a întrebat:

Pot sa imi pun windows 7 sau vista dintr-un xp pe un computer pentium 4 sau 5 cu un ram in plus de un giga?
daca da atunci vreau sa va mai intreb daca pot sa imi salvez anumite documente, poze, jocuri mari, etc. in timp ce schimb windowsul?
VA ROG SA MA AJUTATI si pe mine...

Răspuns Câştigător
| iulyan a răspuns:

Deci fii atent...nu poti sa dai upgrade la windows xp spre vista sau 7. optiunea este valabila numai daca dai de pe vista pe 7.tresa faci o instalare curata dar fii atent ca si eu am facut pe vechiul PC pe partitia C unde ai windowsul tresa ai min. 25 GB partitia, altfel cand o sa intalezi si updateurile nu o sa iti mai ramana spatiu. poti salva documentele mutandu-le in partitia D. Daca vrei sa ai si windows xp si vista sau 7 fa-ti o partitie noua.programul se cheama EASEUS Partition Master si poti sa downloadezi de pe siteul asta

http://www.easeus.com/download.htm

poti downloada demoul sau cel full...si o sa ai acolo si cum se face partitierea:)

aaa poti instala vista sau 7 pe un PC cu procesor pentium 4 numai sa ai detui rami si o placa grafica buna.:):)

SALUT!

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi îs 2 chestiuni diferite.
Prima este da se poate dar cu opţiunea de upgrade.Sincer nu îţi recomand 7 sau vista deoarece pe un P4 nu o să meargă bine din cauza plăcii video.Nici eu nu îmi pot pune 7 de exemplu tot din cauza asta(computerul meu este AMD Sempron 2. 200 procesor şi 2Gb Ram dar, placa video îi de 128 numai. şI fsb De 800). Sau dacă dispui totuşi de ceva cunoştinţe, un Kit de windows Vista/7 original şi vLite atunci fă-ţi tu unul personalizat pentru computerul tău şî instalaeză-l în dual boot cu Xp-ul. Sper că te-am lămurit în mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma frate uite un raspuns bun daca vrei sa iti instalezi windows-ul din nou alege tot service pack 2 nu vista sau windows 7 fiindca mai ales daca ai putini rami sub 1 gb ma refer o sa mearga f. najpa ai sa vezi.