| Drsss a întrebat:

Pot sa imi reinstalez windows-ul fara un dvd sau un stick? Am windows 10 btw.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce ti-au spus cei de mai sus sunt aiureli. Singura solutie sa ai Windowsul de instalare in partie ascunsa. De acolo se poate instala fara unitate media. Altfel n-ai cum. Daca n-ai partitia ascunsa trebuie DVD sau stick.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, din meniul de bootare sau tinand apasat pe Shift cand apesi butonul Restart, ai optiunea Reinstall/Renew Windows sau asa ceva.

| Drsss explică (pentru doctorandus):

Se poate fara stick?

| doctorandus a răspuns (pentru Drsss):

Da, se poate daca apesi Reset this PC. Atentie ca spre deosebire de formatat totul nu te scapa de virusi!

| Bizon95 a răspuns:

NU ITI RECOMAND, poa' sa fie windows 10 pana poimarti dimineata, TOT UN RAHAT O SA MANANCI DACA PASTREZI *RAHATUL* VECHI

totusi, daca esti pus pe fapte mari si nu vrei sa renunti, sunt urmatorii pasi:
1. cauta pe google "media creation tool"
ajungi la:
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
"descarcati instrumentul acum"
2. il pornesti, selectezi acelasi model de windows pe care il ai
asta aflii apasand click dreapta pe start (dreapta nu stanga) si apoi te duci pe sistem, iar in ce apare in dreapta sus pe "system info" acolo o sa vezi windows pro si pe cati biti e
3. termini de selectat SI II SPUI SA SALVEZE ISO (ca parca nu vroiai stick, nu? )
4. salvezi iso undeva iar dupa ce termina dai dublu click pe el si... speram sa iti monteze iso ca un disk virtual (daca ai instalat diverse programe care IMBECIL iau extensia iso si le baga la ele in program, cum ar fi: winzip si chiar winrar, antunci nu o sa se monteze nici un cd, si v-a trebui sa te chinui)
5. te duci pe setup (sau porneste automat din autorun)

| Bizon95 a răspuns:

PS ce ti-a spus Salontanul e valabil NUMAI daca ai un windows restore pe o partitie ascunsa (care se intampla in 99, 999999% NUMAI la laptop-uri) solutia mea in schimb e universala

totusi, daca ai solutia aia, atunci aia e mai buna pentru ca poti sa stergi DE TOT windows-ul vechi (este echivalentul in a avea un stick/dvd)