| Purcărean a întrebat:

Pot să ofer un upgrade de ram pe leptopul Huawei matebook x pro 2020?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am uitat peste specificatiile lui. Daca ai 8 Gb de RAM nu mai ai ce-i face. Este maximum cat suporta. Procesorul si placa video nu se pot desprinde de pe placa de baza. SSD-ul poate fi marit dar ai deja 512 Gb. Laptopurile nu sunt ca PC-urile sa poti schimba ba una, ba alta.

| Simpatic a răspuns:

Poti face daca ai slot dedicat pentru inca 1 placuta RAM si daca stii exact ce frecventa are Ram-ul tau, in ciuda a ceea ce se spune latenta nu are mare legatura.
Am gasit doua versiuni la laptopul tau una cu 8 GB RAM alta cu 16 Gb Ram, nu scria nimic cate sloturi de RAM are dar trag concluzia ca doua, trebuie desfacut cel mai bine pentru a se vedea, daca nu stii sa faci asta apeleaza la un service IT cel mai bine. Poate avea de asemenea memroie RAM sudata direct pe placa si atunci nu se poate nici inlocui nici nimic.
Am gasit ca tipul memorie RAM este LPDDR3 la o frecventa de 2133 MHz.

| sierra1 a răspuns:

Intreabă-l (pe laptop) dacă acceptă oferta ta (prin bios iți spune dacă are slot liber sau cât acceptă pe cel existent)

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu.
Huawei "lipește" placile RAM de placa de baza, deci nu poți să le înlocuiești.

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Ce e ala