| Zuhn a întrebat:

Pot schimba procesorul la un laptop?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

De exemplu la unele laptopuri precum al meu - se poate, atat procesorul, cat si chipul video.
E un model orientat catre segmentul profesional, poate ai auzit de termenul Mobile Workstation (insa nici macar la acestea NU E O REGULA, depinde de producator).

Il poti schimba desigur cu un procesor din aceeasi generatie, si cu acelasi TDP, pentru ca altfel nu face fata racirea.

Merita deranjul? As zice ca nu.
Am 3360M pe el, si pot pune DOAR 3380M ca varianta mai buna.
Deci fix pix.

La fel si la placa video.
Am K1000M, si pot pune cel mult K1100M. (K2000M nu se poate, am contactat producatorul.)

O abrambureala.

Iar ca totul sa fie mai simplu, plus din considerente de design si economie de spatiu, la 99% dintre modele nu se poate schimba nici procesorul, nici placa.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

De obicei nu, e sudat direct pe placa de baza. Plus ca sansele de a gasi un procesor compatibil care sa se potriveasca sunt mici.

| PainTech a răspuns:

In 99% din cazuri nu poti.