| corrados a întrebat:

Pot utiliza Windows Vista Ultimate 32bit OEM ca un Windows normal? Adica fara OEM?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu. OEM poti instala si activa doar pe PC-ul sau laptopul cu care vine preinstalat. Exista o modalitate sa transformi OEM in Retail dar e cam complicat. Ai DVD original cu Vista?

| Radu284 a răspuns (pentru horia2012):

Eu am reusit sa fac asta, sort of. Mi-am schimbat placa de baza si placa video, si incepuse sa planga Windowsul (XP pe atunci) ca e alt PC si nu mai vrea sa mearga. I-am sunat pe cei de la MS, i-am vrajit un pic, si mi-au dat un cod de activare nou happy

| horia2012 a răspuns (pentru Radu284):

Asa, da. Un alt cod. Cel OEM nu-l puteai instala pe alta placa de baza. Exista si alta metoda. Dar oricum iti trebuia un alt cod, cel OEM nu era valabil. Bine ca a tinut vrajeala.happy

| Radu284 a răspuns (pentru horia2012):

Bine, la mine nu a fost cazul sa-l reinstalez, era deja instalat dar nu mai voia sa mearga fara codul magic. Dar cred ca se poate oricum, daca stii cum sa-i iei happy