| caterinasmile a întrebat:

Problema e ca am dat un restart calculatorului, la aprindere dupa ce apare meniul de bios si recuperare sistem, imi aparea >- "Disk boot failure, insert system disk and press enter".
Dupa l'am oprit si azi mi se aprindea singur din senin si imi aparea aceiasi eroare. L'am scos din priza.
Va rog sa ma ajutati! :*

5 răspunsuri:
| necdannec a răspuns:

Verifica in primul rand in BIOS ca prima optiune de boot are sa fie HDD si nu alt ceva.

| al3xander a răspuns:

Verifica in primul rand sa nu ai in unitate introdusa vreo cheita USB sau vreun HDD extern conectat. alta problema ar putea fi HDD-ul care e stricat sau a fost corupta partitia cu windows-ul.

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Eu spun sa il desfaci si sa te uiti bine la mufa de la HardDisk, daca este bagata bine. Poti scoate si bateria de pe placa de baza..insa nu iti recomand acest lucru.

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns:

Si mie mi-a aparut eroarea asta.

1.Reintrodu mufa de la hard
2.Este o baterie la placa de baza alba trebuie sa o scoti laso 5minute 10 si bag-o inapoi.
3. Daca tot nu merge reinstaleaza windowsu daca nu ai windows conecteazama printr-un mesaj

| IrealDeReal a răspuns:

Restarteaza bios(scoate bateria de litiu de pe placa de baza) sau scoate si reintrodu mufa de la hard, si vezi sa fie băgată bine