| GroparuVesel a întrebat:

Procesor:http://www.emag.ro/......E599KBBBM/
Placa video:http://www.emag.ro/......EDVBKBBBM/
Mainboard:http://www.emag.ro/......EMYKKBBBM/
Sursa:http://www.emag.ro/sursa-rasurbo-550w-basic-power-bp-xii 550/pd/ENZD2BBBM/
RAM:http://www.emag.ro/......E7KRMBBBM/ x 2
Ce parere aveti despre acest sistem? E compatibil? E echilibrat din punct de vedere al performantei? Se pot juca jocuri mai noi ( 2010-2013 ) pe setari de la mediu in sus?

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Pana atunci vor aparea procesoare noi, placi video noi etc etc, nu are rost de acum sa-ti recomandam un sistem
Sistemul de mai sus e destul de echilibrat, as schimba sursa cu un sirtec de 400 w, e mai de calitate

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E decent.îți vor rula majoritatea jocurilor, dar ca și recomandare îți propun un sistem msi amd, cu placă grafica nVIDIA. Dacă vrei ca și termen de comaprație îți pot face o o configurare; nukma sa îmi spui bugetul.Succes

| GroparuVesel explică (pentru DeyCj):

Bugetul e grav rau de tot, de aceea am ales aceasta configuratie. Dispun de 1000 de lei, pe care ii voi detine in iarna / la inceputul anului viitor.

| IulianP a răspuns (pentru GroparuVesel):

Pana la anul' se schimba multe lucruri in acest domeniu.

| GroparuVesel explică (pentru IulianP):

Vreau doar un model, sa stiu cam ce ar trebui sa caut.

| DeyCj a răspuns (pentru GroparuVesel):

Recomand să mai aștepți până ai bugetul. Tehnologia evoluază foarte repede și ce este acum performant la anul există riscu sa fie vorba aia piesă de muzeu.Alegerea e a ta. Uite ce îti recomand eu de banii ăștia:
https://docs.google.com/open?id=0Bztw1UIkzGA8Q0s4ZF8xUE0wUE0
(Link valabil 24 de ore)
Asta ca să vezi un model doar cu componentelece ce le-ai enumerat mai sus. Părerea mea este că e ceva mai bunicel și ce dacă e amd.Și pe amd se pot obține performanțe similare Intel sau chiar superioare, numai că nu mai plătești brandul ci mai mult calitatea
Succces

| GroparuVesel explică (pentru DeyCj):

Eu am ales Intel fiindca nu prea consuma asa de mult, dar ce e cu placa aia video? Nici un frigider nu merge cu ea! Votez pentru GeForce GT630 fiindca e GDDR5 si e cu mult superioara jafului de 210, in schimb procesorul ar putea fi ceva...

| DeyCj a răspuns (pentru GroparuVesel):

Pe DDr5 am găsit, undeva la 1800 ron ceva de genul: HP - WS094AA - NVIDIA Quadro 2000 1.0GB Graphics dar asta nu îți permiți așa ceva.Acuma astea ir fost în stoc la furnizoul meu. Poate săptămâna viitoare se va aproviziona cu ceva cum trebuie.

| GroparuVesel explică (pentru Me2):

Multumesc,asa am sa fac, dar acum vroiam doar sa stiu ce as putea sa imi cumpar si ce ar trebui.

| GroparuVesel explică (pentru DeyCj):

Multumesc totusi pentru procesor.Cred ca AMD este o alegere mai buna decat Intel, indiferent daca ar consuma sau nu mai mult.Un AMD quad este cat un Intel pentium dual core, performanta AMD fiind remarcata.

| Me2 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Pana atunci vor aparea procesoare noi, placi video noi etc etc, nu are rost de acum sa-ti recomandam un sistem
Sistemul de mai sus e destul de echilibrat, as schimba sursa cu un sirtec de 400 w, e mai de calitate