| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

Procesorul AMD Ryzen 3 1200AF este compatibil cu Placa de baza ASUS TUF GAMING B550-PLUS?

Răspuns Câştigător
| Al3x998 a răspuns:

NU, NU ESTE COMPATIBIL, placa aceea de baza suporta numai seria 3000 si 5000.

Poti vedea pe site-ul producatorului procesoarele suportate de ASUS TUF GAMING B550-PLUS:

https://www.asus.com/......pDesk_CPU/

Daca vrei o placa de baza compatibila cu acel procesor, alege una cu chipset B450, daca nu, schimba procesorul cu unul din seria 3000 sau 5000.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca intri la asus.com,cauti placa de baza aia ce ai intrebat tu,vezi cu ce procesoare este compatibila.
Eu ma uitai,procesorul ce arati tu nu este in lista de la Asus,deci faptul ca procesorul ala ar putea fi instalat pe placa aia,nu inseamna ca o sa mearga struna,nu iti garanteaza asta producatorul.
Tu poti sa faci ce doresti, poate o sa functioneze, dar nu la toti parametrii, ori poate no sa functioneze.Un producator nu sta in baza poate ori ar putea, aia arata compatibilitati ce sunt functionale si pe care ei le-au testat, restul fiecare face ce doreste.

| Dani211 a răspuns:

Este foarte buna și pentru un upgrade next, e perfect
Funda?

| andreitmm a răspuns:

Da sunt compatibile. te poti uita la soclu procesor, ambele sunt AM4.
Dar de ce ti-ai lua placa de baza mai scumpa decat procesorul? Vrei sa pui o placa video mai performanta sau?