| marioS10maryus a întrebat:

PS4 vs xboxONE? (si va aparea ps4/xboxONE slim?) care este mai bun? si care e faza cu contul online sau ceva de genu?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nici nu s-au lansat bine pe piata si deja vrei slim? O sa apara, dar sa mai traca vreme.
Eu sincer as alege ps4. Si o sa explic de ce:
Hardware mai puternic. Ps4 are un cpu amd jaguar octa-core, si un gpu ~egal cu radeon 7850.
Xbox one are un cpu amd jaguar, octa-core, dar la o frecventa mai scazuta. Iar gpu-ul este undeva la nivelul unui 6770, deci sub ps3.
La ram, ps3 foloseste 8gb ram ddr5, din care 4.5gb 100% dedicati pentru jocuri, iar 2.5 gb parca doar in cazuri speciale. Xbox one foloseste 8gb ddr3, din care 5 alocati pentru jocuri(nu variaza).
Apoi, mai departe
Cei de la xbox au vrut sa faca cea mai mare mutaore in "a te spiona" parerea mea, lucru extrem de rau. Consola nu poate sa functioneze(xbox one) fara senzorul kinect. Iar consola cand e inchisa, poate asculta toate converatiile din camera.
Altceva: initial xbox one avea nevoie de coenxiune permanenta la internet. la fiecare 24 ore, trebuia sa fie reconectata la internet. Ps4, 100 ani fara internet.
Insa plitica asta cu 24 ore la internet a fost schimbata de la feedback-ul negativ(toata lumea era hua xbox one, si inca e).
Sa vedem. Jocurile sh. La xbox one, cand l-au lansat, au zis ca nu mai ai voie s avinzi jocuri, deaoree nu o sa mai mearga. Asa ca daca prietenul avea tot xbox one, si voria jocul x, nu i-ar fi functionat. La ps4, nici o problema, totul ok din prima(au avut si un videoclip cei de la Sony ca sa "le faca in ciuda" celor de Microsoft, un tutorial de 30 secunde cum sa dai jocuri sh preitenilor, si arata pe cei de la Sony, cum ii dadea unul celuilat un joc. Asta era tot).
Dupa feedback-ul negativ, cei de la xbox au decis sa lase la mana producatorilor d ejocuri daca vor sa permita sau nu vanzarea asta de jocuri sh/la prieteni.
Apoi ar mai fi si pretul.
Ps4 la precomanda e 1800 lei. Xbon one la precomadna e 2500 lei. O sa zici, da, xbox one are kinect in pachet. Si ce, la ps4, noul ps4 eye o sa coste 250-300 lei.
Si ar mai fi, multe altele, dar astea sunt mai importante.
La ambele se va plai multiplayer-ul.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps4 are un motor cu 40% mai puternic decat xbox one, decat la xbox one iti trebuie cont online, la ps4 nu, Iti recomand PS$ Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS4 este mult mai bun.

| Gabi05 a răspuns:

PS4 daca vrei viitor in gaming
In ciuda faptului ca ps4 bate xbox one, mai e si dotat corespunzator, cu o platforma buna de stat ani buni cu ea
Este echipat cu un procesor de la platforma Amd, numit :
Amd Jaguar cu 8 core pe arhitectura x86
Pe partea de ram are
8GB GDDR5 la 5500Mhz, 256 biti
Un gpu
Amd Radeon Hd7850
Un hdd de 500gb
Deci Ps4 e de next gen

| WithoutName123456789 a răspuns:

PS4,mult mai bun, cu totusi ca e putin mai ieftin este mai bun si mai performant.

| Jackster a răspuns:

PS4 e cel mai bun din absolut TOATE punctele de vedere.

De ce?

1. Pe PS4 nu trebuie sa platesti ca sa te joci cu prietenii pe multiplayer.

2. Microsoft a introdus o chestie prin care trebuie sa ai cont si sa te loghezi din 12 in 12 ore ca sa te poti juca.

3. Daca vrei sa ii dai jocul unui prieten... ei bine el trebuie sa plateasca. N-am inteles niciodata asta, ba e jocul meu, cumparat de mine, am dat bani pe el, ei nu mai au nicio putere asupra lui.

Si nu in ultimul rand:

4. Pretul oameni buni, dupa ce ca Xbox One are atatea dezavantaje, mai e si cu mult mai scump.

| sltlp a răspuns (pentru Jackster):

Traba cu multiplayer-ul era la ps3. La ps4, au bagat si ei plata...

| sltlp a răspuns (pentru Jackster):

Nici nu s-au lansat bine pe piata si deja vrei slim? O sa apara, dar sa mai traca vreme.
Eu sincer as alege ps4. Si o sa explic de ce:
Hardware mai puternic. Ps4 are un cpu amd jaguar octa-core, si un gpu ~egal cu radeon 7850.
Xbox one are un cpu amd jaguar, octa-core, dar la o frecventa mai scazuta. Iar gpu-ul este undeva la nivelul unui 6770, deci sub ps3.
La ram, ps3 foloseste 8gb ram ddr5, din care 4.5gb 100% dedicati pentru jocuri, iar 2.5 gb parca doar in cazuri speciale. Xbox one foloseste 8gb ddr3, din care 5 alocati pentru jocuri(nu variaza).
Apoi, mai departe
Cei de la xbox au vrut sa faca cea mai mare mutaore in "a te spiona" parerea mea, lucru extrem de rau. Consola nu poate sa functioneze(xbox one) fara senzorul kinect. Iar consola cand e inchisa, poate asculta toate converatiile din camera.
Altceva: initial xbox one avea nevoie de coenxiune permanenta la internet. la fiecare 24 ore, trebuia sa fie reconectata la internet. Ps4, 100 ani fara internet.
Insa plitica asta cu 24 ore la internet a fost schimbata de la feedback-ul negativ(toata lumea era hua xbox one, si inca e).
Sa vedem. Jocurile sh. La xbox one, cand l-au lansat, au zis ca nu mai ai voie s avinzi jocuri, deaoree nu o sa mai mearga. Asa ca daca prietenul avea tot xbox one, si voria jocul x, nu i-ar fi functionat. La ps4, nici o problema, totul ok din prima(au avut si un videoclip cei de la Sony ca sa "le faca in ciuda" celor de Microsoft, un tutorial de 30 secunde cum sa dai jocuri sh preitenilor, si arata pe cei de la Sony, cum ii dadea unul celuilat un joc. Asta era tot).
Dupa feedback-ul negativ, cei de la xbox au decis sa lase la mana producatorilor d ejocuri daca vor sa permita sau nu vanzarea asta de jocuri sh/la prieteni.
Apoi ar mai fi si pretul.
Ps4 la precomanda e 1800 lei. Xbon one la precomadna e 2500 lei. O sa zici, da, xbox one are kinect in pachet. Si ce, la ps4, noul ps4 eye o sa coste 250-300 lei.
Si ar mai fi, multe altele, dar astea sunt mai importante.
La ambele se va plai multiplayer-ul.

| WimziMihai98 a răspuns:

Este si normal ca cei de la Xbox sa concureze cu PS, deoarece nu se poate spune care e mai bun.PS4 are avantajele lui, iar XBOX are avantajele lui.

| Ekirts a răspuns:

Categoric PS4, nu merita xbox one.

| YoYoDude a răspuns:

Ca sa fie de inteles PS4 invinge Xbox One.

De ce:
#1 PS4 este mult mai dotat decat Xbox

#2 PS4 are mai multe jocuri decat Xbox

| LauraScr a răspuns:

Deci eu iti recomand PS4 deoarece te poti juca online fara sa platesti, eu am xbox 360 si nu imi place deloc faptul ca trebuie sa platesc ca sa ma joc online sau ca sa pot intra pe facebook... in rest, imi place mai mult cum arata xbox-ul decat PS4-u, dar asta nu prea conteaza... pana la urma iti recomand PS4 pentru ca te poti juca online gratis happy