| anonim_4396 a întrebat:

Pt electronisti.
Primul are funda.
Schema asta este vumetru?
Este buna, adica merge bine sau nu merita sa sa o fac?
Unde vine plusul si minusul?
Cel mai rapid raspuns si care este bun o sa ii mai dau inca o funda ( pentru a primi a 2-ua funda sa scrii un raspuns la o intrebare de-a mea la care nu a fos data funda poti sa scrii ce vrei oricum vei primi fuda >)

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Să-ţi vând un pont : atunci când ai dubii legate de alimentare te orientezi după condensatorii electrolitici. Aceştia niciodată nu se alimentează invers pentru că au prostul obicei să explodeze. Deci după C1, ai acolo semnul de plus, care plus este redresat de dioda D1 dacă doreşti să îl alimentezi în curent alternativ.
De fapt legat de întrebare schema nu are nici plus nici minus pentru că este alimentată în curent alternativ, dar dacă vrei să o alimentezi în curent continuu ( baterii eventual ) faci cum am zis la început.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzati-ma am uitat sa pun schema asta este http://www.astuces-pratiques.fr/......-du-pauvre

| Kankuzu a răspuns:

1.da
2.da,se merita
3.negru minus rosu plus

| anonim_4396 explică (pentru Kankuzu):

scuze ca am uitat sa pun schema uitate si o sa vezi ca acum am pus schema