| Paul260 a întrebat:

Pt systemul meu de cerinte intel dual core 1.8, 1.5 ram, placa video 512, hdd 200, mere windows 7 ultimate?

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Merge bine pentru sistemul tau, mergea si daca le aveai pe jumatate
Conform PC WORLD, cerintele minime pentru Windows 7 sunt:
- procesor: 1GHz (32 bit sau 64 bit)*
- memorie: 1 GB(32bit)/2 GB(64bit)*
- spatiu pe hard disk: 20 GB*
- placa video: 128 MB (cu suport DirectX 9 pentru interfata Aero)*
SUCCES!

| Aero a răspuns:

Intrebi lumea degeaba, vei sti de la sursa oficiala:
http://www.microsoft.com/windows/windows-7/get/upgrade-advisor.aspx

Ar trebui sa se miste mai bine decat XP pe configuratia asta...
Instalezi 7 si observi cum "mere" Windows 7 Ultimate:P. De cele mai multe ori (mai ales) parerile de pe TPU sunt irelevante pentru ca tu poti afla cel mai bine...

| Aero a răspuns:

@Catalin, pe configuratia aia sunt absolut sigur ca merge mai bine ca XP-ul. Ca 7 consuma mai mult decat XP asta e partea 2, dar n-o face degeaba!

| CataC a răspuns:

Salut Paul
De mers iti va merge, dar tinand cont ca minimul recomandata este 1gb ram, o sa-l cam fortezi cu 1. 5gb ai tai.
Gandeste-te ca rulezi celelatle programe in paralel cu windows, ce reusrse iti vor mai ramane pentru ele?
Recomand windows XP cu Service pack 3, iti va merge mult mai cursiv.
Bafta multa!

| CataC a răspuns:

@HarryPotter
De mers va merge, doar ca iti consuma multe resurse si iti incetineste sistemul.
Situl Microsoft e normal sa te impinga sa cumperi pana la minimul acceptabil, e interesul lor sa vanda noul sitem de operare.

| CosteaVlad a răspuns:

Windows 7 se mişcă decent şi pe 512 MB de RAM. Ţie pe 1. 5 ţi se poate mişca mai mult decât bine, mai ales în cazul în care, imediat după ce l-ai instalat, şi ai instalat şi antivirusul şi restul programelor, dai un start, scrii acolo la search " msconfig " (fără ghilimele), intrii la startup, şi debifezi tot în afară de antivirus şi "ctfmon" (e language bar-ul. Dacă nu-l foloseşti, îl poţi debifa şi pe acela), iar după aceea intrii la services, iar de acolo debifezi în primul rând "Windows Defender" (e o aplicaţie antispyware care pe lângă faptul că rulează degeaba, îţi şi papă o grămadă de resurse, la fel şi Windows Search. Deci pe Ăstea din start le debifezi. Ar mai fi şi altele la care poţi renunţa, însă nu sunt servicii aşa flămânde, prin urmare nu-i neapărat nevoie să le opreşti activitatea).
Iar legat de antivirus, ţin să o specific şi pe asta, îţi recomand cu tărie Nod 32 v4. 2. 67. 10 (cea mai nouă versiune), în primul rând pentru că e printre cele mai bune programe antivirus/antispyware, iar în al doilea rând pentru că nu cere decât 40 de MB de RAM, şi din care nu consumă decât vreo 10 MB (0, 01 GB) ceea ce este enorm de puţin, îţi dai ţi tu seama, spre deosebire de MSE de exemplu, care-ţi cere cam 1 GB de RAM, (de 25 de ori mai mult!), şi te asigur eu că nu este absolut deloc mai bun ca Nod-ul, chiar din contră.
http://download.eset.com/eval/win/eav/eav_nt32_rom.msi
( Username:EAV-39035399. Password:esseejjruh - asta e licenţa
http://www.don23.com/ - Aici ai seriale gârlă, şi-ţi poţi prelungi licenţa mult şi bine. Numai că nu te lasa să intrii pe acel site cu Nod-ul activat, e evident de ce, dar nu e virusat site-ul, stai liniştit.)
Şi cam asta ar fi.
Ideea de bază pe care vreau s-o subliniez este că dacă ai un picutz de cap, şi şti să-i "manipulezi" activitatea serviciilor şi proceselor, dezactivându-le pe cele inutile, care consumă mult, îţi poţi face 7-le să meargă pe un PC cu 1 GB de RAM, mai bine decât îi merge la unul care are 4 GB de RAM. Aşadar depinde în cea mai mare măsură de tine, şi de felul cum îi administrezi consumul de resurse, pentru că dacă tu n-o faci, el va păpa ca spartu, atâta cât îi dai. Îi dai 10 GB de RAM, 10-ţi consumă... :)) Şi e păcat, deoarece sunt atâtea modalităţi de optimizare pe care i le poţi face tu singur, şi ar fi chiar păcat să nu profiţi de ele. :)
O zi bună!

Răspuns utilizator avertizat
| mihaibrasov a răspuns:

Merge fara probleme. Ai mai putea sa cumperi 1 GB de RAM si atunci chiar o sa fii foarte multumit.
Succes!

| rRAzvANn a răspuns:

Mere de zboara
mie mi-a mers pe procesor de 900mhz si 1 gb rami iar placa video de 64 shared big grin