| Ycwo6g9rvy9f a întrebat:

Am un laptop cu un ryzen 5 2500 și 4gb ram fără placa video.Ce placa video as putea sa îmi iau fără sa schimb nimic la pc și sa ducă jocurile în fpsuri decente 50-60?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca e laptop nu ai cum, pentru ca nu o sa ai loc in carcasa.

| NLS a răspuns:

Placa video de laptop nu poti adauga, caci nici loc nu exista, si cel mai probabil nici conector, sau racire.

Poti sa iti construiești insa o placa externa, folosind un riser (costa vreo 25-40 euro, si majoritatea au doar 8 lane-uri, astfel ca performanta placii va fi redusa cu vreo 40%), o placa video de PC, si o sursa (de circa 500W ajunge, e doar pentru placa video).
Vezi CipFlixTV și LinusTechTips. Ambii au făcut câte o jucărie faina.

Pentru laptopurile noi care au conector USB suficient de rapid, poti sa cumperi un eGPU pe USB (nici măcar de alimentare separata nu au nevoie noile modele de eGPU, vezi clipul:

https://youtu.be/9wBi5zXI0M4

Viitoarele laptopuri cu USB 3.2 Gen 2x2 și mai sus, sunt salvate de blestemul placilor video lipsa.

| VoidEternal a răspuns:

Nu poți să adaugi o placa video unui laptop. Exista soluții de tip e-gpu dar niciuna stabila și de încredere, de asta niciun producător mare nu oferă variante. Și în plus, nu te ajuta nici celelalte componente. Cu 4gb RAM joci jocuri de acum 7-8 ani.