| tonyc7 a întrebat:

Racheta de croaziera care e o bomba zburatoare sub forma de avion fara pilot nu e acelasi lucru cu o drona kamikaze?
Ca nu vad unde e diferenta dintre cele doua. Li se spune diferit dar practic par la fel.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Racheta de croaziera porneste catre o tinta stabilita prin coordonate pe harta. Drona este teleghidata si ochitorul poate schimba oricand tinta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Racheta de croaziera merge pe distante mai mari decat drona.

| mihai69 a răspuns:

Nu, nici pe departe.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

Si care e diferenta atunci?

| Dismally a răspuns:

Pe acelasi principiu poti spune ca elicopterul si avionul sunt acelasi lucru big grin Sunt diferite, au sistem de propulsie, sistem de comanda diferit, zboara la altitudini si cu viteze diferite, poate ca au o functie similara dar cam atat.

| mrArtE a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba in principal de distanta parcursa, posibil ca dronele sa aiba un range mult mai mic, in schimb racheta de croaziera fiind propulsata poate fi condusa pe un drum mult mai lung.