| HabarnamJK a întrebat:

Re! Credeti ca, daca am pe actualul pc windows-ul instalat pe hdd si vreau sa-mi schimb pc-ul cu componente mai bune( sa schimb efectiv totul) si vreau sa iau hdd ul, voi avea windows instalat deja?

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Daca iei hdd ul si il pui pe alt pc, daca am inteles bine, windowsul o sa porneasca dar fara drivere (sau cel putin fara unele), pentru ca o sa ai alte componente, deci va trebui sa instalezi driverele din nou daca nu le instaleaza windowsul (trebuie sa ai cel putin windows 7). dar chiar daca windowsul o sa plece, te sfatuiesc sa il instalezi din nou, plus ca s-ar putea sa pierzi licenta daca ai. daca ai win 10 poti sa migrezi licenta inainte sa muti hdd ul.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e clar: schimbi pc-ul dar păstrezi hd vechi?

| relian a răspuns:

Daca ai HDD cel mai indicat este sa treci direct la NVME ssd drive,mai ales ca spui ca schimbi PC-ul,banui ca iei altul nou,deci va veni ala cu ceva drive,banui ca no sa aiba nvme ssd,insa poti lua tu si sa pui.
Hardul tau cel ai,are wind pe el,cand l-ai mutat in alt PC nu poate lucra,pentru ca nu-i setata pentru acea configuratie,deci trebuie reinstalt iar dupa ce l-ai pus in noul PC.
Dar wind nu-i problema,sau cum sa-i zic nu-i cine stie ce chestie,poate daca cumperi un PC nou vine cu tot cu wind,am vazut prin RO se vind calculatoare fara sistem de operare,ca la neoameni, ca la nimeni, numa in RO mai poti vedea desene animate de genul asta.

Dar na asta e, fiecare cu ce are.

Daca nu ai bani de NVME ssd, poti lua SSD e mai ieftin, dar mult mai bun ca un HDD.

| Wr3nch a răspuns (pentru relian):

Se vand fara OS ca is mai ieftine laughing si stim cu toții de unde pun românii windows si jocuri.

| relian a răspuns (pentru Wr3nch):

Se vind pentru ca guvernu roman accepta oprice rahat, de aia.Eu in state nu am vazut asa ceva, asa ceva nu exista pe aici pe nicaeri, calculator vinduta la magazine fara sistem de operare.
Uite de exemplu Apple vrei sa spui ca vinde in RO calculatoare fara sistem de operare?
Te asigur ca nu, doara stifturile astea cu wind se vind asa si pentru ca guvernul accepta rahatu altora.
Apple nu are de ce sa vinada fara sistem de operare pentru ca la ei orice sistem de operare este gratis.Alea cu wind, nu-i mai satura dracu pe aia laughing, dar asta e.
Guvernul roman putea sa le zica pretu asta este, calculatorul vine cu wind instalat.
Nu voiau aia, la revedere, lasa ca vin alti.Niste guvernanti de rahat, niste habarnisti si tilhari, cam aia e in ro, aia conduc tara.

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Și cel mai vizibil upgrade este să schimbi hdd-ul cu un ssd.