| Jager a întrebat:

Pe pc am Windows 10 Enterprise si doresc sa pun varianta Pro. Daca il schimb, fisierele din C unde este instalat actualul windows, se sterg?

6 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

De ce nu salvezi fisierele pe care le ai in C, in alta partie?

| Jager explică (pentru PersonajFictiv):

Pt ca in C am doar aplicatiile instalate.

| xByte a răspuns:

Depinde. Daca faci clean install, atunci toate fisierele iti vor fi sterse. Daca vrei sa faci doar upgrade, atunci fisierele ti se vor pastra.

| Salontanul a răspuns (pentru xByte):

Upgrade se refera la imbunatatirea mijloacelor hardware (prin achizitionarea unor componente sau unor sisteme mai performante).
Update se refera la actualizarea software-ului, prin inlocuirea partiala sau totala a lui cu variante mai noi, imbunatatite.

| Salontanul a răspuns (pentru xByte):

Nu o poti face decat prin inlocurie integrala a sistemului de operare. Atunci vei pierde toate aplicatiile instalate.

| Fanibu a răspuns:

Acestea sunt versiunile de Windows 10(existente la aceasta data).Fii atent la succesiunea lor(ierarhizarea). Deci pleaca ca si in celelalte versiuni de Windows -incepand cu Vista-de la urmatoarea ierarhie.Mai pe scurt, de la varianta mai lite(impropriu spus) pana la cele mai "dotate ". Iata:
Home
Pro
Enterprise
Education
Mobile
Mobile Enterprise.
Orice revenire de la o versiune "mai dotata" la una "inferioara " se face prin reinstalare.Nu poti face downgrade, deci vei pierde toate datele. Daca ai fisiere cu date, imagini(poze), filme pe C, muta-le pe alta partitie si fa reinstalare "pe curat" adica de la zero.SUCCES!