| alexdowny a întrebat:

Repede cine stie de la ce e daca cand pornesc calculatorul nu imi apare imaginea si imi bipaie la fiecare 2-3 secunde......de la ce este?

2 răspunsuri:
| RaluBaby a răspuns:

Ai o problema cu monitorul.

| vali20vali20vali20 a răspuns:

Nu ai o problemă cu monitorul. Asta e sigur. Un computer poate funcționa și fără monitor. Bipurile la pornire indică, pentru multe plăci de bază, faptul că nu este instalat RAM. Asta ar putea însemna că plăcuțele RAM nu sunt bine inserate / s-au desprins din locul lor. Ideea e că PCul bipăie, pentru că nu detectează o componentă critică (cel mai probabil, am spus, RAMul) și trebuie să spună cumva asta utilizatorului (nu afișează un mesaj pe ecran pentru că "afișarea" e inițiată de placa de bază după ce a detectat memoria RAM, așa că dacă nu e detectat RAMul, nu e nici imagine... Dar, bipăiturile pot însemna totodată și alte simptome. Cel mai bun lucru ar fi să cauți maualul de instrucțiuni al plăcii de bază (pe Internet, de exemplu). În el sunt detaliate toate codurile de eroare la pornire (tipuri de bipăituri, lumini aprinse etc.) și așa vei afla exact ce anume cauzează problema...