| anonim_4396 a întrebat:

ROG ELECTRONIȘTII electricienii ce au mașini să măsoare să îmi spună câți Amperi sau ma cosumă o pompă pentru lichid de parbriz!?
( am o bucată de pământ și un puț mă gândesc să cumpăr un panou fotovoltaic să scot apa din puț când este soare și să o îmagazinez într-un butoi mare pe teren.
Atât schema e simplă un motorași dinăsta ce stropește pe parbriz și un panou fotovoltaic nimic mai mult)
Doar că vreau să știu sigur cât consumă înainte să achiziționez panoul și pompa.
Adică vă rog să năsurați voi și să îmi spuneți și mie cât consumă pompele voastre de la mașinile voastre. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Irigare fara curent nu vrei? https://bit.ly/3L5mg6U

| RxTx a răspuns (pentru Salontanul):

MULȚUMESC este interesantă ideea dar asta ar presupune să merg până în kocația respectivă aproape zilnic.
EU VREU SA TREC PE ACOLO O DATĂ/ LUNĂ! Aproximativ
Eventual să mă duc doar la cules
( hai sa zicem ca platesc online pe cineva sa se duca sa sape si sa puna pe acolo o brazda de rosii una de pepeni una de ridichi una de ceapa castraveti vinete ardei capsuni... am pus deja piersici ciresi visini corcodusi nectarin meri peri mure aluni afine din toti pomii câte unul doi are se vând la Dedeman si MatHouse )

| Salontanul a răspuns (pentru RxTx):

Daca te uitai la videoclipuri aflai ca asta dureaza peste o luna.

| RxTx a răspuns (pentru Salontanul):

M-am uitat dar nu fusesem atent la acest detaliu multunesc

| Salontanul a răspuns (pentru RxTx):

Multumesc si eu pentru apreciere!

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! M-a interesat si pe mine pentru ca baiatul meu este fermier cu legume.

Bula
| Bula a răspuns:

La noi am facut instalatie "naturala", fara electricitate /electronice si alte cheltuieli.
Apa de pe acoperis este adunat in recipiente (3 vane mari de baie + mai multe butoaie de plastic de 100-200l).
Cand ploua, se umpla. Cand e seceta, se stropeste din "rezervoare", prin metoda de "picurare".
Functioneaza de multi ani, curtea si gradina fiind de cca. 1000mp. happy

| mihai69 a răspuns:

Motorul de spălător de parbriz NU e suficient de puternic să poată trage apă dintr-un puț.
Poți lua o pompă de grădină (cam 400 W, deci vreo 2 A la 220V). Asta ar avea nevoie de un invertor de 1 kW de la 24 V. Un panou solar de 300 W și două baterii de 12 V și 100 Ah te rezolvă, mai și rămâne.
Cost - cam 2000 lei.

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Nu am cladiri nu am cabluri de curent in Romania sunt foarte multi hoti
Asa ca orice pui mai interesant este sortit ciorditului ca nunse ocupa nimeni sa le taie mâna.
Asa ca eu sunt constrans sa gasesc o solutie ieftins ne interesanta
Gen un panou de qmetru patrat pus pe un wc sa nunse vada singura cladire din zona si un mic motorasi pompa care sa suga ceva apa de la 9...15 netri adancine si
AS FI MULTUMIT DACA IN DECURS DE 1 LUNA AR SCOATE 5 metri cubi de apă
La 12v

| mihai69 a răspuns (pentru RxTx):

Panoul despre care ți-am spus are cam 1 x 1, 6 m, deci e bun de pus pe un "WC" de curte. Restul echipamentelor ar încăpea simplu înăuntru. Ar fi utilă și o priză programabilă, să pornească udarea noaptea cam o oră, două.
Dar ar fi o altă mare problemă de fapt: anume să scoți apa de la mai mult de 7 m adâncime. Nici pompa despre care vorbeam mai sus nu ar face față. Ești optimist dacă crezi că faci față cu cele imaginate de tine.
Pe de altă parte, ar mai fi și următoarele aspecte de luat în considerare:
- pomii transplantați, ca să ai parte de ei, nu se udă la suprafață; își vor dezvolta rădăcini superficiale în loc de un pivot adânc. La prima secetă se usucă pentru că nu au cum să își tragă apa din solul umed de la adâncime.
- legumele nu trebuie doar udate, ci și îngrijite (plivite, copilite, puse pe araci, stropite etc.) Dacă ai de gând să faci grădină "online"... mult succes!
===
Apropo de clipul propus de @salontanul: rolling on the floor
Să dai găuri cu bormașina într-un bidon plin cu apă. Epic... Un cui încins (înbidonul gol) era suficient.
Oricum, soluția aia e ok pentru 4 plante, cam 2-3 zile. Pe urmă...

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Cat mai on-line cu putință

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Vad ca toti raspund alte lucruri in afara sa se duca sa masoare cu aparatul de masura la masina lui sinsa raspunda punctual

| mihai69 a răspuns (pentru RxTx):

Și la ce ți-ar folosi răspunsul? Nu de alta, dar ți-am explicat deja: cu o pompiță din aia NU poți scoate apă de la 8-10 m adâncime. Îți trebuie o pompă ca lumea.
Am una care "suge" vreo 25 A la 12 V (nu, nu e de spălător de parbriz, e ceva mai serioasă) și tot nu ar putea face asta. Abia poate trage de la 5 m...

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Eu pariez ca scoate apa din pamant si de la 30 de metri!
O sa fac o proba. Si o sa iti fac si un filulet sa iti arat ca scoate apa.
Nu are cum sa nu o scoata
Pentru ca o suge de acolo din pamant
Si o imponge in sus
Eu cobor motorasul in put si atunci garantez ca merge
Nu ar fi mers daca era sa tin motorasul afara si sa trebuiasca sa suga apa de la o distanta mai mare de 10 metri adancime arunci nu ar fi mers darorita atractiei intermoleculare datorita fortelor de feecare darorita gravitatiei

HAI SA IȚI ȘI SPUN CE NU AR MERGE în toată povestea asta
Tare ma tem ca acrste mici pompe pentru parbriz sunt facute ca sa mearga un numar limitat de ore ceea ce va face ca sa se consume carbunii periile colectoare din ele.
Tare ma tem ca sunt niste gunoaie niste chiciuri bazate pe niste carbuninde foarte proasta calitate care dupa 4 ore de functionare or sa isi dea duhul

| Denila123 a răspuns:

Salut
Exista pompe speciale solare mai mari
Aceal motorașe e prea lent 4 litri de apa golește la 3 minute
Plus lungimea puțului iar va scădea presiunea apei
Uite eu am o pompa de transfer 12 v și golește 20 litri într-un minut
Deci poți încerca ai nevoie de pompa 30 40 lei +o baterie 12 v plus un panou solar sa incarce bateria și faci treaba frumoasa
Sa îmi spui cum trebuie sa masor motorașul ca nu știu
Am aparat de masurat

| RxTx a răspuns (pentru Denila123):

Nu am stalpi cladiri nimic in afara de un wc si ma gandeam sa pun panoul pe acoperisul lui ca sa nu fie vazut de pe stradă. Asi avea aproximativ 1 metru patrat sau putin mai mult unde sa montez panoul sa nunse vada.
DACĂ pompa ta sxoate 20 litri / minut sunt aproape sigur ca si consumă ceva amperi. Iar eu nunstiu daca o sa am de unde dintr-un metru patrat sa ii ofer atatia amperi. Eu nu am nevoie de atâta apă ce să fac cu ea. Eu mă gândeam să fac un sistem de irigare picurare gen un furtun care sa picure pe la radacina diversilor pomi nou plantati. Am cumparat acum de la dedeman ceva pomi. (Sa scumpit rau raunde tot sa dublat pretul)
Eventual sa umplu in decurs de 1 saptamână poate și chiar 2 saptănâni un rezervor de 1000 litri.

| RxTx a răspuns (pentru Denila123):

Lasa daca nu stii sa masori de car sa faci vreun malcpraxis accident incendiu mai bine lasă

( se da aparatul de masura pe 10Amperi
Se baga borna neagra la COM
Se baga borna rosie acolo unde scrie 10 amperi

Apoi intre firul de + si birna bateriei +
te inseriezi acolo
Adica exact ca si cand ai lasa curentuk sa treaca prin aparatul tau de masura
Exact ca si cand ai pune un intrerupator pe firul respectiv

Iti imaginezi ca aparatul tau de masura ar fi un simplu intrerupator menit sa intrerupă doar unul dintre fire
Si citesti ce scrie pe ecranum apararului de masura
Este posibil sa scrie 0, 7
Sau poate -1, 35
Asta mă interesează
Atât nimic mai mut
)

Vezi sa nu uiti borna aparatului de masura comutata in gaura de 10 Amperi!
Acea gaura fisa de 10 ampei nunsemfoloseste niciodata ca si incepator pentru ca poto face marindezastre daca uiti borna infipta acolo
Si in genral nu ai tu de ce in viata reala de zi cu zi sa masori ceva folosind acea gaura optiune)