| ionut2196 a întrebat:

Sal am o problema a pc am windows xp iar cand pornesc pc se incarca acolo dupa ce da aia cu bios etc si apare monitoru negru vrro 5 min si appi mi apare imqginea albastra cu welcome
Ce e de facut sa nu astept 5 min sa dispara mai repede imaginea neagra

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Fi mai explicit cu ceea ce vrei să faci.Eu încerc să intuiesc. Bănuiesc ca vrei să reinstalezi Windows Xp sau dă blue screen când pornește.
În primul caz este normal că probabil nu ai un hardware puternic și setupul se încarca mai greu. Eventual încearcă să rescrii imaginea la o viteză mai mica și dacă se poate să ai Windows original(dacă e licențiat sau nu asta o faci pe răspunderea ta, dar baza e să fie original nu contrafăcut așa cum cele de pe serveru ăla unde toți vreți invitații, toate softurile de acolo vă vor strica hard discurile că sunt modificate cu cod malițios sau keylogere ce au scopul de a distruge pc-ul vostru sau de a se propaga pe net prin voi cei ce le folosiți) atyunci poate setup-ul se va încărca mai repejor.
în al doilea caz și anume cel de blue screen vezi pe net ce înseamnă acel cod hexa și așa vei afla de unde vine defecțiunea.Din hardware sau din Windows.
Succes și sper că am intuit bine ceea ce ai vrut să întrebi.

| narcis14 a răspuns:

Ai vreun antivirus instalat?(iti recomand eset smart security 5). Daca ai vreun produs eset te-as sfatuii sa faci o scanare a computerului chestia asta e din doua motive ori e calculatorul prea slab ori ai vreun virus.

| ChillMosH a răspuns:

Ai ceva virusii in pc. bagati un antivirus sau schimba windowsul. Normal dupa ce bagi windows nou bagi si antivirus.