| doru26 a întrebat:

Sal am o problema, am internet prin cablu ppoe si vreau sa transmit wireless la 15 m, am montat la mine un router wireless edimax si la capatul celalalt o placa de retea wireless realtek pe un desktop si nu merge, am scos routerul pe casa exterior si tot nu merge, intrebare: daca pun la mine un router wireless care sa transmita semnal iar la capatul celalalt alt router wireless care sa preia semnal de la primul, pot sa receptionez semnal prin cablu la capatul celalalt sau prin placa wireless? multumesc

2 răspunsuri:
| necdannec a răspuns:

Sal
am sa incep cu sfarsitul.
router la router asa cum vrei tu ...nu se leaga. iti trebuie un acces point si un router.
2 pentru legatura de 15 m despre care zici tu...
leaga routerul la pc cu un cablu prima data dupa care descchide o pagina de net si incearca sa intri in configuratia lui.
seteaza routerul astfel incat sa nu filtreze accesul pe si de la el pe baza de MAC
da un enable la wireless si verifica sa fie toate normele setate adic 802.1 b/g/n daca are n
puneti o parola la acces pe wireless.
da default la toare optiunile de securitate din internet explorer
sunt mai multe chestii...fa ce ti-am zis si daca mai e novoie cautama.
Succes

| doru26 explică:

Necdannec poti sa-mi dai un id de mess sa vb in timp real? mersi