| radux3 a întrebat:

Sal.Am o problema cu un router Edimax br-6224n, nu ma pot conecta cu laptopul prin wireless la el.Am incercat sa intru pe adresa lui 192.168.2.1 dar de fiecare data cand incerc sa ma conectez in browser imi da eroare(This webpage is not available)...nu pot sa-mi schimb nici macar parola...Astept rasp. Multumesc ||||dau fda

2 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Esti sigur ca aceea este adresa lui? Daca da, incearca sa te conectezi folosind un cablu UTP. Daca iti merge, inseamna ca este de la browser, incearca cu altul. Daca nu, atunci nu acela este IP-ul router-ului. Pentru a afla care este mergi la run, scrie CMD, apasa Enter. In fereastra care apare scrie "ipconfig /all" fara "". IP-ul de la Gateway este IP-ul router-ului.

| GenetiX a răspuns:

Http://www.edimax.ro/images/Image/product/BR/BR-6224n/6224Manual.pdf
Daca ai fi aruncat o privire in manual-ul de instructiuni ai fi descoperit ca:
- router-ul poate fi resetat. in partea din spate ai un buton de reset accesat cu o scobitoare fara varf de exemplu.
- adresa este: 192.168.1.1
- user si parola este: admin/1234
uite un extras din cum se face un Reset:
Press the button for 3 second and
then release it. System restores the
factory default settings.

Nota: daca esti sigur ca adresa lui este cea mentionata, incearca sa dai ping cu el sa vezi ce zice (ping 192.168.2.1 -t) daca nu esti sigur poti in linie de comanda sa-i vezi adresa cu comanda: "ipconfig" si te uti la Default Gateway