| Phineas a întrebat:

Am un BIOS Award si as vrea sa ii fac un update...credeti ca e bine? Si daca ii faca update imi trebuie si denumirea placii de baza?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

BIOSUL este recomandat atunci cand apar incompatibilitati intre componente si un update de bios poate repara aceasta problema,daca nu ai probleme cu calculatorul nu ai de ce sa faci update de bios.
Biosul trebuie sa il iei de pe pagina oficiala a placii de baza si sa fii atent sa fie exact pentru modelul tau de placa, daca ai scris alt bios risti sa strici placa de baza.
Daca in timpul unui update al biosului intrerupi procesul (pica curentul, opresti calculatorul) strici placa de baza si nu ai ce sa ii faci decat sa o arunci.

1 răspuns:
| mariannn95 a răspuns:

In primul rand da e bine sai faci update doar ca o faci pe pielea ta,si daca nu ai dual bios si nu-ti reuseste updateul ai bulit placa sad
In al doilea rand,ai nevoie de acel "BIOS" o versiune mai noua,si ca sa il gasesti, logic ca iti trebuie denumirea de la placa de baza, nu? Spor la upgrade