| alexvegas a întrebat:

Sal am un ram de 4g ddr 3 care si in bios si in proprietatile sistemului citeste 3.5 el insoteste urmatoarele componente. placa video Nvidia gt 430 1g-128 biti procesor-Intel celeron de 3 ghz si placa de baza este Asus, intrebare mea este de ce nu imi citeste 4g ramul?

Răspuns Câştigător
| apriores a răspuns:

Placa de baza are video integrat cu sharing memory? Daca da, atunci cauta in bios de unde poti sa-i atribui mai putina memorie.
Iar daca folosesti un Windows pe 32bits (ceea ce automat e limitat la 3.5gb utilizabil), atunci trebuie sa-l schimbi cu unul pe 64bits care nu are limita si-ti va utiliza toti cei 4gb.

1 răspuns:
| AaNdYy a răspuns:

3.5 apare pentru ca si sistemul foloseste, in cazul tau 0.5 GB din rami ca sa functioneze, ca orice alt joc sau aplicatie.

Sper ca te-am ajutat cu raspunsul!