| RobertKilleur a întrebat:

Sal.Ce jocuri merg pe acest PC? http://www.emag.ro/......DWDZJBBBM/

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Cam asa in teorie: http://bit.ly/1cNs5ST

25 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

La cat costa: http://bit.ly/1cNoBzK nici nu mai poti sa mai ai pretentii.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Adica ma

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Adica la 1000 lei nu ai ce gaming sa vezi(ma refer mai ales la jocurile mai noi). Daca vrei s aiei pe piese, ia asa(eu recomand pe piese): http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/821174/. Te ajunge cu tot cu 100 lei mai mult. Insa ai o placa de baza mai solida, cu mai multe dotari, un cpu mai performant, cu un an mai recent(socket 1150 vs 1155), si cu o placa video integrata mai performanta(te avantajeaza in jocuri cum vrei tu, tinand cont ca nu ai foarte multi banuti).

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Macar da exemplu de 2-3 jocuri

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Adica pot juca crysis 2 si assasin creed 4?

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Da, dar setarile la jocurile alea le joaca cu setari minime. Si abia le ruleaza(la crysis are patch ca sa poata juca). Ia varianta pe piese daca poti, ca o sa conteze putinul ala.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

De exemplu daca as instala jocul Outlast ar rula bine?

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Ca sa iti faci o idee cam cum ruleaza fiecare configuratie, pe youtube, cauta jocul+Intel hd 2000 pentru cea de la eMAG, respectiv Intel hd 3000 (nu au Intel hd, dar performantele de la gpu interat sunt asemanatoare cu hd 2000 respectiv 3000). Si o sa gasesti cam cum.
https://www.youtube.com/watch?v=AzR_4WHdGrg
Cum ziceam, daca vrei si ceva gaming mai serios, mai ai de strans banuti.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Deci cum vad in video, ruleaza bine

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Depinde de fiecare(cu ce a avut si daca s-a obisnuit cu ceva). Din punctul meu de vedere ruleaza ingrozitor(daca vrei gaming, macar 2000 lei, si musai un gpu dedicat de macar 400 lei)... Vezi ca cei care fac asa ceva de obicei dezactiveaza efectele vizuale de la widnows ca sa mai castige un mic spor de performanta.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Ultima intrebare. Daca vreau sa joc minecraft, ruleaza ca!@#$ in oala sau ruleaza excelent?

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Vezi pe yutube daca gasesti ceva. Dar mienc raft e bazat pe java, deci ruleaza prost si pe sisteme mai scumpe daca dai tare cu setarile.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Daca as schimba procesorul in Intel core 2 duo ar rula jocurile fara lag?

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Intel core 2 duo e un procesor vechi(oriacre model), is de prin 2007. Astea sunt de cel putin 2 ori peste orice core 2 duo. Asta inseamna arhitectura, care inbunatateste tot de la an la an.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Deci spune-mi un porcesor bunicel pana in 450 lei bun de jocuri

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Tocmai ce spuneam. Pentru jocuri ai nevoie si de placa video, nu doar de procesor!

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Si nu are placa video?

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Pai la banii aia de unde vrei sa fie si placa video...
Spune-mi daca e care e bugetul maxim sa fac o configuratie pentru jocuri.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

Pai trebuie sa iau si monitor.Deci bugetul pentru placa si procesor ar fi de 700 lei

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Ma refer pentru toata unitatea, cu tot cu monitor. Adica tot, exact.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

A,pe total 1500 lei

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Atunci nu ai cum. TI-as recomanda sa ramai la varianta cu configuratia de pe pcgarage, iar monitor alegi tu.

| RobertKilleur explică (pentru sltlp):

1700 maxim daca fac efort

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Poate poate reusesti asa: http://bit.ly/1k4fpe4
Ai placa video dedicata, deci o sa fie diferenta in gaming. Dar te ajunge la 1760 cu: unitate+monitor+transport+asamblare+voucher(am facut calculele :)) ) O sa rulezi putin sub ce au astia aici: http://bit.ly/1n7tRz9. oricu, diferenta conteaza destul de mult(tot e peste radeon in cazul asta fata de nVIDIA). Daca insa chiar nu poti, asa: http://bit.ly/1foXjOj si te incadrezi putin sub 1700 cu tot(asamblare, trasport, monitor, unitate, voucher), insa diferenta fata de aia cu redeon se observa(ma refer ca gt 630 e sub radeon 7730).

| sltlp a răspuns (pentru RobertKilleur):

Cam asa in teorie: http://bit.ly/1cNs5ST

| StefanERC a răspuns:

Iti merge assassins creed 3
burnout paradise
driver san francisco