| postpusul a întrebat:

problema cu PC-ul. totul merge bine dar dintr-o data cant mie lumea mai draga se stinge display-ul si imi apare o eroare ceva gen scris albastru mare pe un fundal negru si imi zice ca se redechide calculatorul pentru a nu risca sa se strice si alte chestii. deci ma intrebam daca ma puteti ajuta cu aceasta problema. mai mentionez ca am instalat windows 7 ultimate ca sistem de operare si il am de 4 luni, initial cand l-am instalat fiind varianta trial imi aparea ca trebuie sal activez in 30 de zile. am folosit o comanda de prelungire care a mers si mia dai dat inca 30 de zile de valabilitate, aceasta comanda putand-o folosi de maxim 3 ori. cand mai aveam in jur de o saptamana pana la cea dea doua rearmare(comanda de prelungire) ma uit sa vad cat mai am si imi arata ca windows-ul a fost activat. dupa care la doua saptamini au inceput sa-mi apara erorile. ele imi apar in general cand intru in Windows explorer si opera. daca ma puteti ajuta cautati-ma pe mes la sebyferrari@yahoo.com

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Probleme cu BSOD ( blue screen of death) aveam si eu pe Windows 7 Ultimate.Acum depinde si de eroarea respectiva ( codul acesteia).

Ca sa dezactivezi restartarea pc-ului cand primesti BSOD faci asa:

My computer -> System Properties -. in stanga vei vedea Advanced System Properties, apoi la sectiunea Startup & Recovery dai pe Settngs si debifezi Automatically restart.

Apoi iti descarci ultimele drivere pentru placa de baza, video, etc. Daca nu stii care sunt, descarci Cpu-z sau Everest. Dupa ce ai descarcat driverele, le faci pe un DVD.

Daca mai primesti eroarea, sa postezi aici codul erorii ( e cam de forma 0x000000...), asa va fi mai usor sa gasim o solutie.

Poti sa reinstalezi Windowsul iar. Daca folosesti antivirus, dezinstaleaza-l ( din cauza lui luam eu BSOD la greu) si descarca-ti Microsoft Security Essentials ( nu e cine stie ce antivirus, dar e simplu si face treaba buna pentru un antivirus gratis).Il gasesti pe site-ul Microsoft, dar necesita un windows activat.

Daca vrei sa ai windowsul activat, descarca activatorul asta ( e incarcat de mine):

http://fisierulmeu.ro/22IKRKFMYLEU/WindowsActivator-exe.html

Succes!

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Posibil sa ai probleme cu temperaturile / driverele. Incearca sa faci un update total la drivere. Ai timp sa citesti de la ce e eroarea?

| postpusul explică:

5 sec nu prea am timp mai ales ca scrie in engleza
dar promis ca o sa incerc si v dau detalii

| postpusul explică:

Pentru tipu caruia i-am dat funda tot respectu! mersy mai ajutat foarte mult, de fapt miai nu numai o problema ci mai multe.

| moschus a răspuns:

Da da-i format din nou toate cele bune