| mihay198722 a întrebat:

Sal TPU, am un notebook marca Acer aspire one d255 e cu w7 starter pe el si vreau sa instalez w xp pe el prin usb bootabil,am facut stikul bootabil,l-am probat pe alt laptop si e ok,de ce nu booteaza pe asta? am facut setarile in bios si nimic, il vede biosul dar nimic, dau funda celui care ma ajuta.mentionez ca stickul e de 8 gb, e asta vreo problema? mersi mult

Răspuns Câştigător
| ViorelMarian a răspuns:

Scuza-ma mi s-a sters linkul

https://www.youtube.com/watch?v=v50xgfo7ccE

este pentru o alta versiune de Acer dar are biosul la fel.

8 răspunsuri:
| mihay198722 explică:

Am bagat hardul in alt laptop si am instalat windowsu pe el, dar tot nu merge pe asta mic.imi da eroare

| mihay198722 explică:

Da viorel stiu ca nu poate citi windowsu de pe hard daca e instalat pe alt pc.am incercat si cu windowsu 7 starter cu care a venit din fabrica.dar nimic.nu booteaza deloc.stiu cum trebuie sa apara cand booteaza.am mai instalat windowsuri destule dar problema asta inca nu am intalnit-o.hardul e nou.nu are cum sa fie de la el

| ViorelMarian a răspuns:

Nu asta este problema ci problema este ca trebuie sa mai umblii putin in bios si sa intri la optiunea boot si sa pui stikul la prima pozitie astfel laptopul iti citeste stikul ca dispozitiv prioritar
asa fac si eu tot cu aceeasi versiune de notebook.
si nu est estikul de vina deoarece eu am stik de 16 gb si merge de minune cu orice sistem de operare.

BAFTA!

| mihay198722 explică (pentru ViorelMarian):

Am incercat si asa viorel dar nu merge, imi apare liniuta aia dar nu scrie nimic ca booteaza si sare direct in windowsu lui

| ViorelMarian a răspuns (pentru mihay198722):

Este o problema la bios... automat cand setezi stikul la prima pozitie el trebuie sa iti apara asa "usb boot..." si dai enter ma mai interesez si vin cu un nou raspuns, si in legatura cu instalearea windowsului mutand hardul in alt laptop, laptopul tau automat nu iti citescte windowsul din simplul fapt ca difera drivele instalate si nu este capabil sa il citeasca.

| mihay198722 explică (pentru ViorelMarian):

Am rezolvat problema in alt mod...era dus biosul, mersi

| ViorelMarian a răspuns:

Uite incearca sa vizionezi acest videoclip cu informatii referitoare la setarile corecte din bios pentru boot prioritar.
BAFTA!

| mihay198722 explică (pentru ViorelMarian):

Nu imi apare nici un videoclip viorel

| ViorelMarian a răspuns (pentru mihay198722):

Scuza-ma mi s-a sters linkul

https://www.youtube.com/watch?v=v50xgfo7ccE

este pentru o alta versiune de Acer dar are biosul la fel.