| sErGiUuuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Cand instalez windows 7 trebuie sa sterg partitia c si sa o creez din nou? Daca instalez windows-ul pe partitia c mi se va sterge ceva din partitia d? Si ce setari trebuie facute din bios?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Intri in BIOS si la meniul de boot setezi ordinea de bootare (1-CD\DVD
(uneori apara numele unitatii optice care o ai), 2-HDD
Save and Exit.
bagi DVD-ul, restart si o sa-ti apara o propozitie "press any key to boot...)
Apesi orice tasta si va incepe instalarea Windows-ului.
-Cand instalezi W7, stergi partitia C,
o lasi la fel (cat scrie acolo) si o formatezi. Dupa care continui cu instalarea Windows-ului.
-Nu se sterge nimic din D.
daca ai documente (oricare ar fi ele) in C, copiaza-le in D sa nu le pierzi.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cand instalezi un sistem de operare, e bine ca partitia C sa fie stearsa si reacreata. Nu afecteaza celelalte partitii! In Bios se schimba, de obicei prioritatea la bootare, dar s-ar putea sa existe si meniu separat de alegere bootare, fara a fi nevoie sa intri in Bios. Urmareste mesajele care apar pe monitor cand deschizi sistemul si vezi ce optiuni ai (cum se intra in Bios, cum alegi bootarea, cum intri in Safe Mode, etc) si tastele care le activeaza (Delete, F2, F5, F8, F12, dupa caz). Bafta!

| al3xander a răspuns:

Nu. cand reinstalezi windows-ul (de exemplu in C) poti face prin 2 metode: ori instalez normal si tot ce e in C se va muta intr-un folder denumit "Windows.old" (asta in cazul in care ai date importante si nu vrei sa le pierzi, programele si windows-ul vechi nu vor mai putea fi folosite chiar daca vor fi salvate) sau formatezi partitia C si datele vechi vor fi sterse de tot din C. D-ul daca nu-l atingi (sa il formatezi sau sa il stergi) nu va fi modificat si nu va fi sters nimic din el. BIOS-ul trebuie configurat ca sa boot-eze mai intai de pe CD/DVD-ROM. uite niste site-uri care te-ar putea ajuta http://www.techtalkz.com/......orial.html http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom

| CoL00SaL a răspuns:

Da de fiecare data cand trebuie sa reinstalezi windosul stergi toata partitia d si creezi altul pe care sa se instaleze windowsul...Nu se sterge nimic din d sai linistit.Nu trebuie setat nimic din bios, eventual daca vrei sa iti boteze pe stick sau pe disketa windowsul.Bafta!

| njohn a răspuns:

Nu trebuie facuta nici o setare din bios, mai nou apesi F12 si iti ia automat dvd-ul cu windows sau stiku, dupa aia ai ii alegerea ta ce partitie vrei sa stergi, formatezi.
Poti formata doar C sau toate partitiile sa le stergi, depinde de tine.