| Edyshk2013 a întrebat:

Imi va merge Mafia 2 macar la low binisor pe configuratia aceasta?

Laptop Samsung,procesor celeron 1, 8 ghz( 2 cpus) b820, placa video Intel hd graphics 718 mb, win 7 ultimate, 2 gb ram dd3.

Macar la low-medium sa imi mearga pe la 40 fps.

11 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Nu merge la minim. Si nici la orice alta setare. O sa ai 14 FPS. Nu e jucabil.

| bogdan324 a răspuns:

Am incercat pe un i3 de 2. 4ghz si 4gb ram cu Intel hd graphics si pe setari minime nu prindea nici macar 30fps, avea doar vreo 10-15 si unele blocari asa ca nu merita sa il iei

| Gabitzu246 a răspuns (pentru bogdan324):

Intel i3 are avantaj numa la starcraft 2, in rest la celelalte jocuri este mai slab decat un q6600 din 2008

| bogdan324 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Acel i3 este din generatie ivy bridge, si este pentru desktop deci e mai bun ca acel celeron

| SonicAndrei a răspuns:

În primul ce placă video are? E Intel HD Graphics „2000" de 718 mb? Ce număr are? Totuși, nu te duce pe ideea ca acel laptop să ruleze jocurile pe minim, caută altul care să ruleze jocul pe High. În primul rând laptopurile nu sunt pentru jocuri. Se încălzesc ușor iar de la un moment dat va ceda sistemul de răcire. Acum poate că îți va merge Mafia 2 perfect, dar peste câțiva ani (maxim 5) îți va sacada și Vice City. Am pățit și eu așa.

Eu îți recomand să iei un calculator pentru jocuri. Laptopurile sunt foarte practice, dar se încălzesc ușor. Totuși, iată un laptop mai bun care nu are placa video integrată pe procesor, ci e dedicată (adică e separată) :

http://www.altex.ro/......3-free-dos

Deși acest procesor are 1.6 GHz, e puțin mai bun decât al tău. Pe placa asta video îți va merge Mafia 2 cel puțin pe Maxim. Îi pui tu Windows 7. Dar să nu stai mai mult de o oră în continuu pe el. Fă-i câte o pauză de măcar 10 minute din oră în oră.

Dacă vrei totuși ceva pentru jocuri, iată un calculator :
http://www.altex.ro/......-630-linux

Pe ăsta îl am și eu (de fapt nu e fix ăsta) și îmi merge GTA 4 pe High. Îi poți șterge Linux-ul și pune Windows 7.

| Edyshk2013 explică (pentru SonicAndrei):

Sunt destul de multumit de laptopul meu, imi merge fifa 13, pes 13, godfather 2, test drive unlimited 2 (pe medium-high)

| Edyshk2013 explică (pentru SonicAndrei):

Ce jocuri mi-ai recomanda pe pc-ul meu care imi merg foarte bine.

| SonicAndrei a răspuns:

The First Templar. E un joc foarte tare. Mai poți încerca Battlefield 2, NFS Most Wanted 2, Gothic 3, Freelancer, Minecraft...

| Tommy889 a răspuns:

Sa nu te iei dupa cerintele de sistem de la jocuri ca nu se stie niciodata...
cam slabut sistemu dar cred ca iti merge la minim dar nu stiu cat de bine

| Sng_Maryus_1990 a răspuns:

Cred ca ati va merge, incearca

| antonio20021980 a răspuns:

Iti merge...eu am avut aceeasi configuratie ca a ta pana sa imi achizitionez Intel i7. nVIDIA 980GTX.16 gb ram hdd 1 Terra si ssd 500 GB.placa de baza este un Gigabyte
succes, incearca!