| Florin384 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta dar ca sa va explic de 1-2 luni Wifi-ul meu prea mai merge adica la 3 metri de router aveam intre 0 -1 linii iar acum cateva zile am observat ca daca stau lipit de router am maxim 3 linii iar cand stau la 3 metri de el nici macar nu imi arata reteaua. M-am uitat de pe telefonul mamei mele si nu am citit cu atentie toata reteaua adica reteaua mea avea la sfarsit 2.4g iar cealalta 5g, bineinteles ca nu am observat asa ca eu credeam ca este aceeasi retea.
Eu stiam sigur ca este de la telefonul meu dar astazi am intrat pe telefonul mamei mele si am vazut ca erau ambele retele (2.4g si 5g), aia cu 5g merge perfect normal iar cea cu 2.4g nu merge nici pe telefonul mamei mele, nici pe al meu.
Acum problema este ca mie nu imi apar ambele retele ci doar aia cu 2.4g. Ce as putea face?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Repornește routerul.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut incearca sa dau un restart la router o data pe saptamana sau lasa-l inchis timp de 5-10 min cand are semnalul slab cel mai probabil se incinge heatsink-ul si nu mai transmite semnalul wireless prea bine!
Si in legatura cu semnalul 5G cel mai probabil telefonul tau nu are wireless compatibil cu 5G incearca sa dezactivezi 5G-ul si sa ramana toti cei conectati pe frecventa 2.4g pentru a nu exista interferente intre cele 2

| Florin384 explică (pentru AlleXuSS):

Voi incerca ce mi-ai spus dar mama mea are un S4 mini iar eu am Huawei Y7 si de asta imi pun semne de intrebare.