| ANDREI118932 a întrebat:

Puteti sa imi recomandati niste antivirusi gratuiti de pe net si sa imi spuneti si unde ii gasesc?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Oameni buni. Lăsați softurile astea gratis pentru uz personal.Subliniez asta că dacă citeați acel EULA(FOARTE IMPORTANT) ce l-ați bifat când ați instalat soft ca Bid defender free edition, Avira și altele știați deja că NU SUNT gratis ci grati DOAR pentru uz propriu.
Ca o soluție ce o folosesc în depanare și vreau să zic că a doborât antivirușii comerciali ca Avira și Kaspersky(Kaspersky se știe că este clasat ca cel mai eficient) la devirusare este:
ClamTK.Sau ClamWin(http://www.clamwin.com/) este un program antivirus oppen source, adică gratuit, nersetricționat comercial și 100% legal(adică îl poți folosi cum vrei și unde veri(acasă, la firmă, etc), fără să plătești licențe ce costă destul de mult(de la 130 RON în sus pe un an de zile)), ce a fost conceput ca soluție Linux pentru a stârpii virușii de Windows de pe serverele linux(de e-mail, ftp, etc) și comunitatea Oppen source s-a gândit că ar fi o idee bună(ce o salut) să precompileze și adapteze acest antivirus și pentru utilizatorii de Windows.
Deci vrei protecție atunci încearcă ClamWin(http://www.clamwin.com/)
Succes

| pilifalexandru a răspuns:

Iti recomand Avast, este gratuit, il descarci de pe situl lor si este foarte bun.

| Zaharioaei_Radu_1988 a răspuns:

Daca iei un antivirus de pe net nu-i bun de nimic ca asa am facut si eu si dupa mi-am luat un kaspersky licentiat si am avut la virusi...deci recomandare nu lua antivirusuri de pe net

| AndrewPS a răspuns:

La momentul de fata cel mai bun (pentru mine cel putin) este Avast. De cand l-am instalat n-am mai avut probleme cu nici un fel de virus.Filtreaza toate datele si te avertizeaza de fiecare data cand gaseste ceva si eventual blocheaza fisierul.
http://download.cnet.com/......19223.html
Acesta este site-ul oficial... Poti sa-ti iei si varianta premium dar nu prea ai nevoie de ea...de obicei numai afaceristii o cumpara. Sa dai download la free antivirus pe acolo pe undeva. Te prinzi tu.;) Funda?