| HaLoG3N a întrebat:

Sal vreau sa-mi schimb cateva componente ale unitatii mele centrale mai exact(Procesor placa video si placa de baza) daca le schimb pe acestea trebuie sa schimb si hard-ul si placa de sunet? si cum e mai avantajos sa-mi iau alta unitate sau sa schimb piesele? Ms:X

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Ai uitat de memoriile ram! daca ai model vechi ddr, s-ar putea ca pe placa de baza sa nu le mai poti pune, daca iei una de genaratie mai noua, aceasta ar suporta ddr2 sau ddr3! in principiu poti schimba si componente, dar, daca nu te pricepi, mai bine strange banii si cand vrei sa faci modificarea chemi pe cineva care se pricepe si te ajuta, in sensul sa recupereze ce poate de pe cel vechi si sa cumeri piese noi! la placa video buna trebuie si ventilatie buna, daca ai carcasa cea mai ieftina nu se face aerisirea sistemyului cum trebuie, s-ar putea sa trebuiasca schimbata si sursa, daca ai o sursa slaba si acum ai placa video onboard sau foarte slaba, s-ar putea sa nu mai faca fata noilor componente! si disutia poate continua! tu trebuie sa ai un buget de **** ron si atunci chemi un cunoscator sa iti caute un calculator bun, sa sa iti cumpere componente! bafta!

| al3xander a răspuns:

Nu desigur ca poti folosi acelasi HDD (doar ca exista 2 tipuri IDE si 3 versiuni de SATA dar SATA au acelasi conector iar la IDE iti trebuie un adaptor) si aceeasi placa audio. oricum va trebui sa reinstalezi windows-ul de la 0. este mai avantajos sa schimbi piesele

| teodorteoteo a răspuns:

Un procesor e cam 350 lei o placa de baza e 230 lei iar o placa video e 130 lei impreuna fac 710 lei eu zic ca nu merita sa iti schimbi piesele mai bine iti cumperi unu nou dar daca le schimbi hardul nu trebuie schimbat dar placa de sunet da