| abstract3D a întrebat:

SAll a-m si eu o problema va rog sa ma ajutati dau funda am si eu o problema cu coolerul de racire la pc si vreau sa il schimb am vorbit cu cineva de la o firma sa imi aduca colerul dar este o problema cand m-am uitat in unitate la radioator la carcasa eu nu o pot desface capacul si firele care sunt prinse pe placa sunt lipite capsate au in cap o shestie dinaia dar nu o pot desface ca sa dau radioatorul jos cu tot cu carcasa aceea si inca ceva am inteles de la acel om ca trebuie silicon asa si unde il aplic siliconul dedesubt de radiator coooler explicati-mi si mie va rog frumos cum sa dau jos acela cu tot si cum scot firele cum aplic siliconul ca aici niciodata nu am umblat multumesc

1 răspuns:
| ov1d1u a răspuns:

Nu prea am inteles care e chestia cu carcasa. Banuiesc ca pe capacul lateral ai atasat un ventilator - daca e asa, firele acelui ventilator trebuie sa aiba o mufa care cel mai adesea e conectata la o mufa MOLEX (ca cea care intra in CD-ROM-uri sau HDD-uri), deci nu e asa greu de scos. Cat despre "pasta de silicon" - aia e de fapt pasta termoconductoare, care se pune intre procesor si radiatorul cooler-ului inainte de montarea acestuia din urma. Daca nu ai facut niciodata chestia asta mai bine nu te apuci de unul singur, ci rogi pe cineva sa te invete.