| abstract3D a întrebat:

Sall fratilor as avea mare nevoie de ajutorul vostru si va rog sa imi explicati deoarece vreau sa schimb acest lucrusor minor singur. Sa o luam cu inceput am luat si eu un cooler pentru racire acel radiator din spate de la unitate sursa de racire plus pasta siliconata etc. Explicati-mi si mie va rog frumos si din toata inima cum aplic pasta siliconata unde si cum se aplica ca de schimabt coolerul ma descurc eu insurubez eu 4 sau 5 suruburi dar pasta unde se aplica si cum se aplica si daca puteti si niste poze va multumesc foarte mult si dau funda pentru cel care imi explica cel mai bine multumesc fratilor mei hackery

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Pasta siliconica e cea mai ordinara interfata termoconductoare.
Iti sugerez sa iti cumperi ceva de calitate, minim asa ceva:
http://www.pcgarage.ro/accesorii-coolere/arctic-silver/arctic-alumina/

Eu o aplic astfel:
-pun un bob in mijlocul procesorului si apoi cu o manusa medicinala sau daca nu am la indemana cu degetul bagat in coltul unei pungi si o intind pe toata suprafata procesorului.
-apoi, imediat pui coolerul, pe care il tii cu o mana si cu cealalta prinzi clemele una cate una.
Nu am inteles ce ai luat. Vezi sa fie compatibila cu socketul etc.

| alexmircescu13 a răspuns:

Pasta siliconata se aplica la coolerul de pe procesor. Daca vrei sa montezi un cooler de carcasa nu ai ce face cu pasta. Iar un cooler de procesor nu e prins in suruburi. In concluzie:
1. Coolerul de procesor are o portiune care vine in contact direct cu procesorul. Pe aceasta suprafata se aplica pasta siliconata, NU MULTA, cam de dimensiunea unui bob de grau, apoi presandu-se procesorul de cooler pasta se intinde pe toata suprafata de contact. Aceasta pasta are rolul de a transfera mai rapid caldura de la procesor la cooler.
2. Orice altfel de coolere se prind in suruburi de diverse parti ale carcasei, acolo unde exista gauri pentru absorbtia aerului din exterior si cu atentie sa fie orientate cu fluxul de aer catre interiorul carcasei. Succes!