| cristianzgz3 a întrebat:

Dau funda am un pc cu unitate l-am curatat azi si cand i-am bagat firele si am dat sal aprind dar nu se aprindea sunt disperat ca nu se aprinde n-am umblat la nimic si nu stiu ce sa-i fac sa se aprinda nu stiu sigur daca intra curentu explicati-mi ce sa fac

5 răspunsuri:
| laur12 a răspuns:

Prietene,se poate sa fie de la mai multe.verifica asa:daca ai conectat corect firul acela gros care vine de la sursa la placa de baza,daca ai bagat ramii corespunzator,daca ai scos si procesorul(verifica daca l-ai pus cum trebuie la loc),daca ai conectat cum trebuie la placa de baza firicelele acelea mici de la butonul de on/off, daca ai conectat corect firul care vine de la priza la sursa, daca sursa are un buton negru (apasa pe on sau 1). Sfat:daca nu stii sa umblii in calculatoare nu mai iti baga nasul,se poate sa se intample o tragedie si nu o sa-ti convina! Daca din tot ce ti-am enumerat eu este corect inseamna ca ai facut ceva gresit si ti s-au ars ramii, procesorul, eventual sursa.bafta!

| Adryan657 a răspuns:

Intai verifica toate cablurile
apoi uitate la RAM daca le ai bagat bine la loc

| Raamonikaa a răspuns:

Nici macar pc-ul nu te mai suporta la cat de analfabet esti. Pur si simplu refuza saracul sa se mai deschida, ca sa nu mai scrii la el in halul asta. Asta e singura explicatie. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica la spatele unitatii, trebuie sa fie un buton negru alaturi de cablul de alimentare, apasa pe el.
Pe buton arata 0 si 1, apasa pe 1.
Mai verifica si cablul de alimentare, nu ai spus cum l-ai curatat de praf, ai demontat componente din interior, ai scos fire?

| thevioo99 a răspuns:

Trebuie sa chemi un specialist pentru ca poate ai ai facut ceva gresit.nu stiu ce sa ti zic altceva.