| adrianbestboy98 a întrebat:

Sall,am niste boxe genius si de la un timp au inceput sa bazaie si ma enerveaza, ce li-s-a intamplat? Funda PS:nu cred ca e din cauza ca uneori dadeam volumul tare nu?

19 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă bâzâie şi la volum mic, dar sunetul este clar, ai probleme cu filtrajul ( condensatorul de filtraj de pe alimentare ), dacă zbârnâie ( distorsonează semnalul ) difuzoarele sunt compromise prin depăşirea puterii ( sunt descentrate sau cu membrana crăpată ).

| adrianbestboy98 explică (pentru Arthur):

Pai da si la volum mic bazaie si ma enerveaza cand joc crysis

| adrianbestboy98 explică (pentru Arthur):

La placa de sunet sunt probleme, am deconectat boxlele de la pc si le-am bagat la telefon si nu bazaie

| Arthur a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Atunci e clar, schimbă placa de sunet. Dacă nu e sistem 5.1 poţi cumpăra o placă de sunet obişnuită ( model mai vechi un pic ) care funcţionează la fel de bine în varianta stereo.
Ai aici câteva oferte : http://www.compari.ro/placi-audio-c3140/

| adrianbestboy98 explică (pentru Arthur):

Pcu meu nu e deala vechi am urmatoarele chestii in el procesor Intel dual core E6600 Ati radeon Hd 5670 si 6GB ram

| Arthur a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Cumpără atunci una 5.1 sau 5, 7.
Înainte de a cumpăra altă placă verifică dacă jack-ul mamă de pe placa de sunet nu are probleme. Ai probleme cu traseul de masă, sau, altă variantă - ia un fir şi uneşte masa de la PC cu masa de la una din mufele jack de la sistem. Dublează adică traseul de masă al cablului audio.
Vezi ce se întâmplă.

| tr3ig a răspuns:

Aun inceput de sfarsittongue posibil sa inceapa bobina sa se arda

| ooolifeoolol a răspuns:

Pai de aia e...Le-ai cam fortat.

| adrianbestboy98 explică (pentru ooolifeoolol):

Asta e, am observat ca uneori cand intra sau iese cineva dupa mess se adue sunetul ala si se opreste bazaitu

| ooolifeoolol a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Cand iti iese boxe noi, e ok daca le testezi in magazin, dar ii spui vanzatorului sa-ti dea unele netestate, sau sa-ti testeze unele sigilate, netestate anterior.Si daca le testeaza si face cam cum fac multi idioti, adica le dau la maxim sa-ti arate tie ce sistem bun, automat ii spui, hei frate acum adu altele, mi le dai sparte sau ce? Mi s-a intamplat de multe ori.Boxele le tii la 85% maxin din volum si nu cu orele, asta daca vrei sa te bucuri mult timp de ele avand sunet de calitate.

| adrianbestboy98 explică (pentru ooolifeoolol):

Imi plac mult boxele astea, le-am luat odata cu toate componetele pentru pc, asta e trebuie sa ma obisnuiesc cu bazaitu.

| adrianbestboy98 explică (pentru ooolifeoolol):

Uite am observat acum cand il apelam pe bunicu cu video call pe mess s-a oprit, dar a inceput iar dupa ce nu a raspuns

| adrianbestboy98 explică (pentru ooolifeoolol):

Placa de sunet e problema, le-am scos din pc si le-am bagat la telefon si nu bazaie deloc

| FirstplaceXXX a răspuns:

Gandeste-te la raspunsul meu: Am doua sisteme genius 5005 5.1. Primul are vreo 4 ani si bazaie ca draq la laptop, dar si la pc. Si asta nu e din cauza sistemului, ci din cauza cablului si placii audio, la pc-ul meu cu alt cablu il dau la maxim si woofer, si centru si surround n-are nimic, nici cel mai mic zgomot. P.S. Schimba-ti cablul iar daca nici asa nu merge opteaza pentru o noua placa audio.

| adrianbestboy98 explică (pentru FirstplaceXXX):

Exact placa audio e de vina, ca am deconectat boxele de la pc si le-am bagat la telefon si nu bazaie

| FirstplaceXXX a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Ok ma bucur. Te costa vreo 50 Ron o placa speciala pentru sistemele astea.

| Nim3niAltul a răspuns:

Aceleasi tip de boxe am avut si eu, si le tineam numai la maxim si dupa 6-8 luni bazaiau ca naiba si le-am aruncat....cred ca asta o sa faci si tu... funda?big grin

| bizilau a răspuns:

Or fi turbulente Haha

| adrianbestboy98 explică (pentru bizilau):

Te bagi si tu repede copil handicapat razi ca prostu in trag bou dracu, anonim prost