| anonim_4396 a întrebat:

am un difuzor akay
de fapt nsite boxe akay ele sunt puse la amplificatorul lor
dar cred ca unul dintre difuzoare este descendrat.
daca dau volumul mai tare incepe sa bazaie, si dupa bazaie mereu la orice nivel al volumului numai daca imping membrana din interior spre exterior numai bazaie adica boxa are 2 difuri de bass si 2 inalte
daca te uiti la difurile de bass ala defectul parca e bagat mai inauntru ce sa ii fac?
exista un meserias bun sa il faca?
sau pot sa il fac eu?
boxele au doar 2 ani.

3 răspunsuri:
| Darks96 a răspuns:

Exista multe magazine specializate in asta doar sa cauti in localitatea ta, sau in caz de mai ai garantie la ele poti sa le duci acolo, si daca ii bagi membrana la loc cand bazaie inca face urat?

| anonim_4396 explică (pentru Darks96):

Wa nu ai inteles.
boxele sunt inalte
si eu bag mana pe gaura si cand dau de difuzor dau si de membrana si membrana o dau in fata dar faza e ca nu pot sa le deschid ca inca nu sunt in garantie, si aia de la garantie cica la rebobinat si acuma se auda praf, si mi-a pus inapoi bobina veche si dupa aia a zis sa cumpar un alt difuzor pentru ca garantia nu se ocupa cu descendrari.

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice produs daca nu poate fi reparat va fi schimbat. Apeleaza la Protectia Consumatorului iar daca vanzatorul va incerca sa spuna ca a fost din vina ta motivezi logic : statia este cu boxele ei ( deci puterea maxima suportata a fost calculata de firma ) iar una dintre boxe functioneaza, cealalta nu.
Daca nu reusesti, cu toate ca este putin probabil, trebuie sa inlocuiesti acel difuzor cu altul de acelasi diametru si impedanta, la o putere egala sau mai mare.
Mult succes!
PS. Akay e firma de traditie, dar cred ca au inceput si ei sa fabrice prin fostele tari comuniste...